18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec jesieni i alerty

Nadciąga atak zimy. Wiemy kiedy pierwszy śnieg

Wojciech Kozicki
16.11.2023  16:12
Prognoza pogody i początek zimy - kiedy pierwszy śnieg?
Prognoza pogody i początek zimy - kiedy pierwszy śnieg? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Prognoza pogody i cyklon Knud – synoptycy zapowiadają, że czeka nas atak zimy w Polsce i śnieżyca niemalże jak z filmu katastroficznego. Radio ZET informuje, że „pierwszy atak zimy jest już pewny” i należy szykować się na intensywne ochłodzenie.

Pogoda w Polsce przestaje się z nami cackać. Koniec jesieni, początek zimy. Prognozy pogody zapowiadają śnieżyce i mróz już za kilka dni. Jak informuje Radio ZET, może spaść nawet 8-9 centymetrów śniegu we wschodniej i południowej Polsce.

Pogoda i początek zimy. IMGW ujawnia kiedy spadnie śnieg

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych na weekend. Okazuje się, że do Polski nadciąga cyklon Knud, który przyniesie drastyczne załamanie pogody oraz pierwszy śnieg. W weekend w województwach: śląskim (powiat: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki), małopolskim (powiaty: oświęcimski, wadowicki, suski, myślenicki, limanowski, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz) oraz podkarpackim (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski, bieszczadzki) spodziewane są śnieżyce.

Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW opublikowało dwie mapy grubości pokrywy śnieżnej na weekend 18 i 19 listopada. Zapowiadane są kilkucentymetrowe opady na Mazowszu, na Lubelszczyźnie oraz w południowych powiatach Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Wysoko w Tatrach przybędzie ponad pół metra świeżego puchu

- pisze Radio ZET.

W najbliższych dniach na północnym wschodzie temperatura można spaść kilka stopni poniżej zera. W dzień będzie niewiele wyższa. Zapowiadane są trudne warunki na drogach. W czwartek 16 listopada zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia przed oblodzeniem w północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, w powiatach: bytowskim, człuchowskim, chojnickim, kościerskim, kartuskim, starogardzkim, tczewskim, gdańskim, Gdańsk.

W sobotę 18 listopada w województwach: świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim mogą obowiązywać żółte alerty przed oblodzeniem

Na piątek 17 listopada synoptycy z IMGW zaplanowali wydanie szeregu alertów. Intensywne opady śniegu prognozowane są w województwach: śląskim (powiaty: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki) i małopolskim (powiaty: oświęcimski, wadowicki, suski, myślenicki, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz). Żółte ostrzeżenie przed zamieciami i zawiejami śnieżnymi ma obowiązywać w tych samych powiatach, a ponadto w województwie podkarpackim (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski, bieszczadzki). Z kolei alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniem będą obowiązywać prawdopodobnie w województwach: śląskim (powiaty: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki), małopolskim (powiaty: wadowicki, suski, myślenicki, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz), podkarpackim (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski, bieszczadzki), warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz mazowieckim (w północno-wschodniej części województwa).
- pisze Radio ZET.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje