18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogodokalipsa w Polsce

Uwaga, dzisiaj pogodowe piekło. Trąby powietrzne i burze!

Wojciech Kozicki
13.07.2019  13:17
Pogoda w sobotę - szykuje się pogodowa apokalipsa
Pogoda w sobotę - szykuje się pogodowa apokalipsa Fot: Polscy Łowcy Burz, Jakub Kubiczak

Prognoza pogody w Polsce i bardzo złe wiadomości. Pogoda w weekend to będzie istne piekło. Pojawiły się  już ostrzeżenia i alerty meteorologiczne od IMGW, szykujcie się na zabójcze burze z gradem.

Pogoda w weekend może przypominać sceny z filmów katastroficznych. W sobotę 13 lipca niemal połowa Polski jest zagrożona silnymi burzami i opadami gradu. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia, ponieważ mają wystąpić „niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mooga powodować straty materialne oraz zagrożenia dla zdrowia i życia”. Alerty obowiązują do 13 lipca do godziny 22:00.

Pogoda w sobotę - burze i grad

Na pogodową apokalipsę powinni się przygotować mieszkańcy województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego. W pozostałej części kraju powinno być spokojnie, chociaż niebo będzie zachmurzone. Poza tym, weźcie parasole bo szykuje się deszcz. Będzie wiało nawet z prędkością 65 kilometrów na godzinę.

Sobota może przynieść nieco więcej burz, niż to miało miejsce w ostatnich dniach. Najaktywniejszych zjawisk spodziewamy się głównie na zachodzie i południu kraju. Będą to liczne izolowane komórki burzowe, które mogą łączyć się w nieco większe struktury. Głównym zagrożeniem będą silniejsze porywy wiatru i lokalnie intensywne opady deszczu. Możliwe są także opady małego gradu. Istnieje też szansa rozwoju lejów kondensacyjnych czy trąb lądowych - ostrzega Sieć Obserwatorów Burz.

W sobotę prognozozujemy wystąpienie burz w większości regionów naszego kraju. Towarzyszyć im będą intensywne opady deszczu 10-20 mm, lokalnie do 30 mm, a także opady gradu do 2 cm średnicy i porywy wiatru 70-80 km/h. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość wystąpienia kilku trąb powietrznych niezwiązanych z mezocyklonem - podają Polscy Łowcy Burz.

Pogoda w niedzielę

Niedziela 14 lipca zapowiada się spokojniej. Chociaż czeka nas deszczowa pogoda i zachmurzenie, burze wystąpią jedynie miejscowo. Osoby szykujące się w Tatrach na wyprawy na szczyty powinny sprawdzić warunki pogodowe w górach, bo może ich złapać burza na szlaku.

Zobacz także
Przeczytaj więcej
Komentarze