18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mega atak zimy!

Alarm! Potężna śnieżyca uderzy w Polskę!

Wojciech Kozicki
07.12.2022  16:25
Potężna śnieżyca uderzy w Polskę! Alarm pogodowy. atak zimy
Potężna śnieżyca uderzy w Polskę! Alarm pogodowy. atak zimy Fot: Jeff Schultz/EAST NEWS/Alaska Stock Images

Uwaga, alarm! Nadciąga załamanie pogody i atak zimy! Sprawdzajcie prognozy pogody i bądźcie czujni, bo nadciąga potężna śnieżyca. Miejscami pokrywa śnieżna może sięgnąć nawet 40 centymetrów!

Zima w Polsce w tym roku zapowiada się aż nazbyt zimowo. Radio ZET i  portaldobrtapogoda24.pl ostrzegają, że nadciąga najgroźniejszy od 10 lat atak zimy. Chociaż zgodnie z prognozami długoterminowymi IMGW, średnia temperatura i suma opadów ma mieścić się w normie wieloletniej, to w przyszłym tygodniu w Polskę uderzy potężna śnieżyca.

Atak zimy, mróz i śnieżyca w Polsce. Zima w grudniu

Zdaniem synoptyków, pokrywa śnieżna może sięgnąć nawet 40 centymetrów! W górach tego śniegu będzie znacznie więcej. Śnieżyca w kilku falach ma się pojawić między około 9-13 grudnia 2022. Poza opadami śniegu, spodziewane są także bardzo silne porywy wiatru i zamiecie śnieżne.

Najnowsze prognozy ostrzegają, że w przyszłym tygodniu może czekać nas prawdziwy atak zimy. Możliwa jest śnieżyca, jakiej nie było w Polsce od dekady. Najsroższa zima ostatnich lat to ta z 2012 i 2013 roku, gdy w marcu miejscami panowały dwudziestostopniowe mrozy, a na początku kwietnia spadło ponad 30 cm śniegu – ostrzega Radio ZET.

Portal dobrapogoda24.pl ostrzega, że możliwe będą przerwy w dostawie energii elektrycznej, bo z powodu nadmiaru śniegu może dojść do uszkodzeń infrastruktury. Wystąpią też problemy na drogach. Na tym jednak nie koniec, bo pogoda w pierwszej połowie grudnia przyniesie nam gwałtowny spadek temperatury i mrozy. Miejscami termometry pokażą nawet -20 stopni Celsjusza.

W czasie wymiany i starcia mas powietrza najpierw uderzą śnieżyce, które mogą w wielu regionach sparaliżować drogi, a później arktyczna masa powietrza obejmie cały kraj i chwyci całodobowy mróz. W nocy spadki temperatur w czasie przejaśnień i rozpogodzeń będą spore, bo miejscami pojawi się dwucyfrowy mróz. Temperatura w niektórych regionach spadnie poniżej -20/-15 st. C – ostrzega dobrapogoda24.pl.

Czytaj także