18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabójcza prognoza pogody

Nadciągają zabójcze upały. Polacy będą umierać

09.06.2019  14:55
Tropikalne upały w Polsce - prognoza pogoda zapowiada się zabójczo
Tropikalne upały w Polsce - prognoza pogoda zapowiada się zabójczo Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Najpierw Polacy czekali na koniec zimy, teraz może im się odechcieć lata. Temperatura rośnie, a to dopiero początek. Nad Polskę nadciągają mordercze afrykańskie upały.

Jeśli w ostatnim tygodniu było dla was za gorąco, to mamy dla was złe wiadomości. Ciepłe powietrze, pochodzące w znacznej mierze znad północnej Afryki, wciąż napływa nad Polskę. Od poniedziałku temperatura będzie znacznie wyższa i wyniesie sporo ponad 30 stopni Celsjusza. Tropikalne upały nadciągają!

Najgoręcej będzie w środę na Podkarpaciu. Termometry pokażą nawet 33-36 stopni Celsjusza. W wielu regionach spodziewane są także przelotne burze i grad. W nocy nie ma co liczyć na chwilę wytchnienia, termometry pokażą ok. 20 kresek. A już w weekend 15-16 czerwca Polaków czeka znaczące ochłodzenie, nawet o 10 stopni.

IMGW i ostrzeżenia meteorologiczne

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia dla większości województw. Jak na razie obowiązują one od 10 do 12 czerwca do godzin wieczornych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, by w upalne dni ograniczyć przebywanie na słońcu i picie alkoholu.

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych – brzmi treść ostrzeżenia IMGW.

Upały i ofiary śmiertelne

Prof. Karaczun w rozmowie z tokfm.pl ostrzega, że upały będą mieć negatywne skutki dla zdrowia Polaków. Uważa, że niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym wysoka temperatura, będą odpowiedzialne m.in. za ok. 20 procent zawałów mięśnia sercowego. Przewiduje wzrost wskaźnika umieralności na ten typ chorób.

Nadciągają mordercze upały
Nadciągają mordercze upały Fot: IMGW-PIB
Przeczytaj więcej
Komentarze