18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Grad jak jaja!

Trąba powietrzna w Polsce. WIDEO jak z końca świata

Wojciech Kozicki
30.08.2023  10:48
Trąba powietrzna w Polsce. Nagrania wideo z uderzenia kataklizmu
Trąba powietrzna w Polsce. Nagrania wideo z uderzenia kataklizmu Fot: Sieć Obserwatorów Burz, Tomasz Kawka/East News

Trąba powietrzna w Polsce i pogoda jak z filmu katastroficznego. We wtorek wieczorem w powiecie przeworskim i w okolicach Leżajska na Podkarpaciu nagrano ekstremalne zjawisko meteorologiczne.

Podkarpacie i trąba powietrzna? Jak informuje Radio ZET, „w sieci pojawiło się nagranie, na którym widać chmury formujące się w kształt leja kondensacyjnego i rozbłyski wyładowań atmosferycznych na niebie”. Oficjalnie źródła oficjalnie nie potwierdziły wystąpienia we wtorek trąby powietrznej w okolicach Leżajska i Przeworska.

Trąba powietrzna w Polsce. Podkarpacie, zniszczenia i prognoza pogody

Podkarpacie ucierpiało z powodu ekstremalnej wtorkowej pogody. Spadł grad wielkości jajek. Wiatr zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. Destrukcyjny front przesuwał się od Przemyśla w kierunku północnym województwa. Strażacy interweniowali 250 razy, m.in. wypompowując wodę z zalanych piwnic, zabezpieczając zniszczone dachy i usuwając drzewa z ulic oraz chodników.

Najwięcej interwencji strażacy mieli w powiatach stalowowolskim, jarosławskim i w leżajskim.

Piotr Dziekan z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie przekazał PAP, że drzewa spadały na samochody i banery reklamowe. Pioruny wywołały pożary, uderzając w dachy i stodoły. Bez prądu zostało ponad 22 000 odbiorców

Pogoda i alerty IMGW. Burze z gradem

IMGW ostrzega, że pogoda w środę 30 sierpnia będzie bardzo niebezpieczna. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem w siedmiu województwach.

Trąba powietrzna mogła się pojawić, ale nie jesteśmy tego pewni. Widać coś na kształt leja kondensacyjnego, czyli to charakterystyczne dla trąby powietrznej zjawisko, kiedy takie wirujące powietrze sięga od chmury aż do ziemi - powiedział w środę rano na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje