18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zagrożenie lawinowe w górach. GOPR apeluje o ostrożność

Redakcja
12.12.2018  12:05
lawiny góry tatry
lawiny góry tatry Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Mieszkańcy i turyści przebywający w południowych częściach Polski muszą liczyć się w środę i w kolejnych dniach z intensywnymi opadami śniegu. Zima zaatakowała do tego stopnia, że w polskich górach wydano ostrzeżenia przed lawinami.

Niebezpiecznie robi się przede wszystkim w Tatrach. W środę obowiązuje tam drugi stopień zagrożenia lawinowego – informuje TOPR i ostrzega turystów wybierających się na górskie szlaki, że aktualne warunki wymagają odpowiednich umiejętności.

Kluczowym problemem lawinowym jest ilość świeżego śniegu z ostatnich opadów oraz siła sklejenia warstwy świeżej z poprzednią warstwą - występuje ryzyko obsunięcia się warstw – czytamy w komunikacie lawinowym. (topr.pl)

Groźnie jest również w Beskidach. Szczególnie w rejonie Babiej Góry, gdzie spadło już do 40 centymetrów śniegu. GOPR informuje w środę o obowiązującym tam pierwszym stopniu zagrożenia lawinowego, choć ryzyko zejścia lawiny jest póki co stosunkowo niewielkie.

Tymczasem synoptycy prognozują dalsze opady śniegu. W środę poprószy w niemal całym kraju, w górach w ciągu dnia może spaść nawet do 20 centymetrów śniegu. W kolejnych dniach dokuczać będzie też porywisty wiatr. ZOBACZ: Pogoda na środę. Gdzie spadnie śnieg?

ZOBACZ TEŻ: Pogoda na święta. Będzie śnieg na Boże Narodzenie?

Przeczytaj więcej
Komentarze