18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

El Niño wykręci numer

Zima w Polsce nas zaskoczy. Nowe prognozy

Wojciech Kozicki
23.08.2023  17:43
Zima 2023/2024 w Polsce będzie zaskakująca przez El Niño
Zima 2023/2024 w Polsce będzie zaskakująca przez El Niño Fot: GRZEGORZ PRESS/REPORTER/East News

Pogoda w Polsce i ocieplenie klimatu. El Niño na Pacyfiku powoduje zmiany pogody na Ziemi, a anomalie pogodowe mają utrzymać się w 2023 i 2024 roku. Wpłyną także na to jaka będzie w tym roku zima w Polsce… a będzie pełna niespodzianek!

Pogoda długoterminowa i prognozy. Jaka będzie zima 2023-2024 w Polsce? Specjaliści z portalu Severe Weather Europe zapowiadają, że takiej zimy dawno nie widzieliśmy. Czyżby nadciągała zima stulecia?

El Niño i pogoda długoterminowa. Zima 2023/2024 w Polsce

Dr Michał Marosz, adiunkt w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej,  w rozmowie z Noizz, prognozuje zawirowania pogodowe i meteo niespodzianki. Szczególnie w Polsce spodziewane są zmienne i skrajne aury pogodowe. Dodał, że „El Nino może osłabiać intensywność głównych ośrodków barycznych, które sterują w sezonie zimowym adwekcją (napływem) powietrza do Europy: Niżu Islandzkiego oraz Wyżu Azorskiego”.

TVN Meteo wyjaśnia, że prawdopodobieństwo utrzymania się El Niño w zimowych miesiącach sięga już 95 procent. Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CPC) jest zdania, że będzie kształtował warunki pogodowe na Ziemi aż do lutego 2024 roku. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) powiązała z nim tegoroczny wzrost globalnej temperatury. Tymczasem już za chwilę Polskę czeka gwałtowne ochłodzenie.

Początek pierwszego od 2019 r. El Niño (zjawisko odnoszące się do wyższej niż zwykle temperatury w równikowym Pacyfiku, przeciwieństwo La Niña) ogłosiła Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna USA (NOAA) w pierwszej połowie czerwca br. Specjaliści przekazali wówczas, że temperatura wody była już wyższa o 0,8 st. C od średniej wieloletniej. Obecnie to odchylenie przekroczyło 1 st. C, a na początku zimy, gdy spodziewany jest szczyt, może sięgnąć aż 2 st. C.- wyjaśnia Onet.pl czym jest El Niño.

Zgodnie ze wstępnymi prognozami autorstwa Severe Weather Europe, nadchodząca zima w Polsce ma być mokra. W Europie spodziewane są wysokie sumy opadów deszczu i śniegu. Spodziewane są „okresy z prawdziwą, mroźną zimą, której w ostatnich latach mieliśmy bardzo mało”. Jak wyjaśnia Onet.pl, „przed nami zima inna od poprzednich i pogoda czasami może stawać na głowie i nas mocno zaskakiwać”.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje