18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Stoisz sam pośrodku świata...

Afera w TVP. ZUS upupi Kurskiego?

Wojciech Kozicki
17.05.2021  19:14
ZUS pokaże Kurskiemu, że życie, życie jest nowelą, raz przyjazną a raz wrogą
ZUS pokaże Kurskiemu, że życie, życie jest nowelą, raz przyjazną a raz wrogą Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Biedny ten Jacek Kurski. Tak się stara promować kulturę wyższą, dając nam takie perły kultury jak Klan i Zenek Martyniuk oraz wiarygodne i apolityczne „Wiadomości”, a jest ciągle atakowany. Teraz TVP może zostać zaorane przez ZUS jak pole.

Prezes TVP Jacek Kurski niczym męczennik za skromne wynagrodzenie odpiera kolejne ataki hejterów. Szef związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz oskarża Telewizję Polską o nadużywanie umów cywilnoprawnych w celu optymalizacji kosztów. Zaapelował do ZUS o przekształcenie śmieciówek w umowy o pracę oraz nakazanie spółce i spółkom zależnym zapłaty zaległych składek ubezpieczeniowych.

ZUS dobierze się do TVP? Kurski na celowniku

Jak podaje Money.pl, związkowcy apelują do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przeprowadzenie kontroli i sprawdzenie umów pracowniczych oraz „zamianę kontraktów cywilnoprawnych na etaty i zapłatę zaległych składek przez TVP oraz spółki od niej zależne”.

Zdaniem Szumlewicza w ten sposób Alternatywa chce pomóc premierowi Morawieckiemu w walce z umowami śmieciowymi, zgodnie z założeniami Polskiego Ładu. Alternatywa w piśmie zwraca uwagę na wieloletnie zatrudniania pracowników w firmach zewnętrznych, które powstały wyłącznie jako podwykonawcy TVP omijający etatowe zatrudnienie. Co więcej, Szumlewicz, powołując się na informatorów w Telewizji Publicznej, ujawnia, że w spółce trwa obecnie proces masowego wypowiadania umów cywilnoprawnych i przechodzenie na samozatrudnienie.

Dzisiaj przesłaliśmy Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych skargę przeciwko Telewizji Polskiej w związku z niezgodnym z przepisami zatrudnianiem pracowników w ramach umów cywilnoprawnych – oświadczył Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski zapewnia, że wniosek Szumlewicza i Alternatywy zostanie rozpatrzony. Zwrócił jednak uwagę, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może  nakazać pracodawcy przekształcenia umów, bo tym zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy.

Nie dość, że Szumlewicz zapewne nic nie wskóra w TVP, to jeszcze wyszło na jaw, że nie umie wysłać pisma pod właściwy adres.

Czytaj także
Przeczytaj więcej