18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Covid-19 ją pokonał

Alicja Tysiąc nie żyje. Polska żyła jej walką o prawo do aborcji

16.12.2021  15:31
Nie żyje Alicja Tysiąc. Walczyła o prawo do aborcji.
Nie żyje Alicja Tysiąc. Walczyła o prawo do aborcji. Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Alicja Tysiąc nie żyje. Kobieta, której walką o legalną aborcję w kraju żyła cała Polska, zmarła z powodu zakażenia koronawirusem. Covid-19 okazał się silniejszy.

Alicja Tysiąc w 2000 roku mocno walczyła o prawo do legalnej aborcji, a sprawą tą żyła cała Polska. Po latach kobieta została radną miasta stołecznego Warszawy. Niestety, teraz okazuje się, że zmarła w wieku zaledwie 50 lat.

O śmierci Alicji Tysiąc poinformował Polaków Polsat News. Przyczyną jej zgonu był Covid-19, a zanim do niego doszło, kobieta stoczyła w jednym z warszawskich szpitali długą walkę o życie. 

Informację o tym tragicznym wydarzeniu potwierdziła również posłanka Lewicy Katarzyna Kotula. Alicja Tysiąc jest kolejną ofiarą czwartej fali pandemii koronawirusa w Polsce, która nie zdołała zwalczyć śmiertelnego zakażenia.

Alicja Tysiąc nie żyje

Przypominamy, że walka o aborcję w przypadku Alicji Tysiąc rozpoczęła się, kiedy kobieta zaszła w trzecią ciążę i miała ówcześnie już dwójkę dzieci. Ponieważ wcześniejsze ciąże wiązały się z powikłaniami zdrowotnymi, dwukrotnie musiała przejść przez cesarskie cięcie. 

Poza tym pani Alicja cierpiała na poważne problemy ze wzrokiem. Lekarze odradzali jej kolejną ciążę, która mogła być zagrożeniem dla jej zdrowia — groziła jej m.in. utrata wzroku. Kobieta nie mogła jednak skorzystać w Polsce z przysługującego jej, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, prawa do aborcji. Warto dodać, że wtedy było ono i tak znacznie mniej restrykcyjne niż obecnie.

Ostatecznie Alicja Tysiąc urodziła w 2000 roku trzecie dziecko - córkę. Jej wzrok uległ po porodzie tak znacznemu pogorszeniu, że przyznano jej pierwszy stopień niepełnosprawności.

Kobieta postanowiła walczyć o sprawiedliwość - zgłosiła sprawę do prokuratury, jednak ta ją umorzyła. Dlatego 15 stycznia 2003 roku Alicja Tysiąc złożyła skargę na Rzeczpospolitą Polską do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Po latach Trybunał przyznał jej od Polski zadośćuczynienie w wysokości 25 000 EUR.

Właśnie się dowiedziałam, że zmarła Alicja Tysiąc. Była naszą koleżanką, radną, w poprzedniej kadencji. Dość to wszystko wstrząsające. Bardzo proszę, abyśmy uczcili ją minutą milczenia

- powiedziała otwierając sesję Rady Warszawy przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska.

Współczujemy przede wszystkim rodzinie zmarłej kobiety.