18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramatyczna walka z chorobą

Coraz gorzej z Wander. "Przebywa w innym świecie"

Wojciech Kozicki
05.05.2022  17:51
Bogumiła Wander. Kiedyś wielka kariera w TVP, dziś walka z chorobą Alzheimera
Bogumiła Wander. Kiedyś wielka kariera w TVP, dziś walka z chorobą Alzheimera Fot: VIPHOTO/East News

Jak się czuje Bogumiła Wander? Niestety, napływają coraz smutniejsze informacje o jej stanie zdrowia. Jej mąż kapitan Krzysztof Baranowski ujawnił jak gwiazda i ikona TVP przegrywa walkę z chorobą Alzheimera.

Bogumiła Wander cierpi na chorobę Alzheimera, a jej mąż niedawno przekazał, że jej stan pogorszył się tak bardzo, że musiał oddać ją pod specjalistyczną opiekę. Żona przestała go już nawet rozpoznawać.  W wywiadzie dla Vivy! Krzysztof Baranowski postanowił przekazać jak aktualnie czuje się jego ukochana. Ze łzami w oczach opowiedział o jej dramatycznej sytuacji i wspólnych spotkaniach.

Bogumiła Wander walczy z chorobą. Wyznanie męża

Kapitan Baranowski ujawnił, że Bogumiła Wander przebywa obecnie w domu opieki na peryferiach Warszawy. Odwiedza ją i próbuje rozmawiać, ale wyznał, że gwiazda Telewizji Polskiej mówi językiem, który już bardzo ciężko jest mu zrozumieć. Niedawno powiedział również, że aby sfinansować jej leczenie i opiekę, był zmuszony sprzedać ich wspólną willę.

Ja już do tej sytuacji przywykłem. I wiem, że nie mogę nic więcej dla niej zrobić. A tam jest naprawdę świetna opieka, chociaż niestety drogo kosztuje. Przyjeżdżam do niej, rozmawiamy, mówię normalnym swoim językiem, a ona swoim, który trudno zrozumieć. Można wyłowić z niego tylko pojedyncze zdania. Fizycznie się trzyma, ale psychicznie przebywa w innym świecie – opowiedział Krzysztof Baranowski. (Viva!)

Krzysztof Baranowski opowiedział w wywiadzie o swojej bezradności wobec choroby Alzheimera i pogarszającego się stanu Bogumiły Wander. Gwiazda, która ze względu na długi staż pracy w TVP (do 2003 roku) zyskała przydomek „Niezniszczalna”, teraz każdego dnia przegrywa walkę z brutalną chorobą.

Czasem się tylko uśmiechnie, więc mam nadzieję, że to uśmiech dla mnie, a nie dla jakiegoś dobrego znajomego, którego kiedyś poznała, ale nie kojarzy, jak się nazywa i kim jest (...) Nie wiem, co się w jej mózgu dzieje, i bardzo mi smutno z tego powodu. Ale cóż ja mogę zrobić? (...) Powoli się do niego przyzwyczajałem przez jakieś trzy, cztery lata. Nie ma jednak lekarstwa na Alzheimera (...) Kiedyś rozmawialiśmy na ten temat i wiem, że nie spodziewała się takiej choroby. Zapewniała mnie i siebie, że z nią wszystko w porządku. A teraz mogę się tylko rozpłakać – wyznał mąż Bogumiły Wander. (Viva!)

Kariera Bogumiły Wander

Bogumiła Wander to prawdziwa legenda Telewizji Publicznej. Zaczęła pracę jeszcze w latach 60., gdy wygrała konkurs organizowany przez TVP i trafiła do Łódzkiego Ośrodka Telewizji Polskiej. Później zatrudniono ją w ośrodku warszawskim TVP. Prowadziła m.in. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i festiwale w Sopocie.

Przygotowywała cykliczny magazyn baletowy „Życie na pointach”, a w 1987 roku wzięła udział w realizacji filmu „Barbary Sass” pod tytułem „W klatce”, gdzie zagrała samą siebie. W 1997 roku napisała scenariusz i zrealizowała film „Conrad Drzewiecki o sobie. To nie ja, to taniec”. Wyreżyserowała także film „Andrzej Strumiłło. A-4 dziennik rysowany”, do którego napisała scenariusz – przypomina „Fakt”.

Choroba Alzheimera - przyczyna i objawy. Czym jest przedstarczy zanik mózgu?

Choroba Alzheimera jest dolegliwością neurodegeneracyjną (dotyczy układu nerwowego) prowadzącą do otępienia, określaną także jako przedstarczy zanik mózgu. Atakuje głównie osoby po 60. roku życia, a jej objawy najczęściej łączy się z obniżoną sprawnością umysłową osób starszych. Choroba prowadzi do uszkodzeń w korze mózgowej, powodując m.in. problemy z mówieniem i pamięcią, a finalnie do zaniku mózgu widocznego podczas tomografii i rezonansu magnetycznego.

Naukowcy wciąż nie ustalili, jakie są przyczyny choroby Alzheimera, chociaż coraz częściej wskazuje się predyspozycje genetyczne. Jak podaje Medonet.pl, ekspertom udało się ustalić czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na Alzheimera, a są to m.in.

  • starszy wiek,
  • płeć żeńska,
  • cukrzyca,
  • posiadanie członka rodziny z tą samą chorobą,
  • niskie wykształcenie,
  • mutacje genów powodujące rodzinną postać Alzheimera.

Zaburzenia pamięci i obniżenie ogólnej aktywności psychicznej u pacjenta stopniowo narastają.Dołączają się zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni. Chorzy wielokrotnie dopytują się o dzień i godzinę oraz zaczynają się gubić w znanym sobie otoczeniu, np. w drodze z pracy do domu, w parku lub na sąsiedniej ulicy. Dochodzi również do częstszych zmian nastroju, narasta niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności i apatia. W tym czasie często osoby te są odbierane przez otoczenie jako przygnębione, a nawet depresyjne - opisuje Medonet.pl.