18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Gruba kasa

Gigantyczne dofinansowanie dla disco polo. Rząd się bawi

14.11.2020  16:33
Rząd PiS dofinansuje disco polo
Rząd PiS dofinansuje disco polo Fot: Damian Klamka/East News

Pandemia COVID-19 doprowadziła do załamania niejednej branży. Artyści w Polsce niemalże stracili źródło utrzymania, dlatego rząd postanowił im pomóc. Bayerfull, Kamil Bednarek i zespół Weekend dostaną gigantyczne pieniądze od Funduszu Wsparcia Kultury. Nie tylko oni są na liście beneficjentów.

Rząd PiS najwyraźniej nie chce doprowadzić do tego, by w czasach pandemii COVID-19 ludzie nie mieli się przy czym bawić. Właśnie dlatego niektóre zespoły, w tym te grające muzykę disco polo - dostaną pieniądze od Funduszu Wsparcia Kultury (FWK). Na liście jego beneficjentów znalazło się ponad dwa tysiące podmiotów, a budżet do rozdysponowania to zawrotna kwota 400 mln złotych.

Rząd PiS i wpłaty dla artystów. Disco polo świętuje!

Kraj ugina się pod jarzmem COVID-19, ludzie boją się o swoje miejsca pracy, a rząd wyciąga rękę do twórców disco polo (i nie tylko, choć ich reprezentacja jest zdecydowanie wyjątkowo liczna). 

Powołanie i uruchomienie FWK było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces - w tym proces legislacyjny - udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń

- przekazał wicepremier Piotr Gliński.

Na liście beneficjentów możemy znaleźć wspomnianych na początku: Kamila Bednarka, zespoły Bayerfull i Weekend oraz wielu innych. Budżet 400 mln złotych zostanie rozdysponowany pomiędzy: 144 samorządowe instytucje artystyczne (kwota 94 716 434 zł), 306 organizacji pozarządowych, tzw. NGO-sów (kwota 38 578 661 zł), 448 przedsiębiorców (kwota 90 959 964 zł) i 1 tys. 166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego (kwota 175 235 109 zł). 

Na konto Bayerfull wpłynie 400 tys. złotych, w tym dodatkowo 150 tys. złotych dla lidera zespołu Sławomira Świerzyńskiego. Kamil Bednarek otrzyma 500 tys. złotych, a lider zespołu Weekend - 520 tys. złotych. Za takie pieniądze od rządu będą mogli się nie tylko utrzymać, ale również z pewnością nieco sobie świętować. Tego nam w końcu w czasie pandemii bardzo brakuje - beztroskiej celebracji chwili obecnej.