18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

KWOTY ROBIĄ WRAŻENIE

KURSKI DOROBIŁ SIĘ NA POLAKACH? Prezes TVP ma olbrzymi majątek

Emilia Waszczuk
30.06.2021  13:08
Jacek Kurski dorobił się na Polakach?
Jacek Kurski dorobił się na Polakach? Fot: Kamil Piklikiewicz/East News

Bycie prezesem TVP i przyjacielem PiS popłaca? Przez ostatnich kilka lat Jacek Kurski dorobił się olbrzymiego majątku. Lepiej usiądźcie, nim zobaczycie liczby...

Odkąd dzierży stanowisko prezesa TVP, Jacek Kurski nie ma powodów do narzekań. Fakt - już wcześniej, między innymi dzięki współpracy z PiS, powodziło mu się znakomicie, jednak tylko w ciągu ostatnich lat dorobił się ogromnych pieniędzy.

Jacek Kurski nie upublicznia swych oświadczeń majątkowych, nie wiadomo więc dokładnie, ile zarabia i jak wielkie pieniądze zgromadził na koncie. Mimo to dziennikarzom Wirtualnej Polski udało się przynajmniej częściowo ustalić, ile posiada prezes TVP. Wyniki ich śledztwa są imponujące.

Majątek Jacka Kurskiego. Kosmiczne pieniądze dzięki TVP i PiS?

Jak zaznaczają dziennikarze WP, Jacek Kurski pracuje w spółce publicznej, opłacanej przez obywateli, nie może więc uważać się za osobę prywatną. Po konsultacjach z prawnikami ustalili, że ujawnianie jego majątku pozostaje w zgodzie z prawem.

Jak najbardziej można uznać prezesa TVP za osobę publiczną, która musi się liczyć z większym ograniczeniem prywatności. Ujawnienie majątku prezesa TVP może realizować ważny interes publiczny. Obywatele mają prawo wiedzieć, kto zarządza publicznymi mediami i jak wykonywanie takiej funkcji przekłada się na majątek tej osoby

- czytamy w jednej ze sporządzonych dla nich opinii, autorstwa Konrada Siemaszko, prawnika z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Co więc ustalili dziennikarze? Ile dóbr zgromadził Jacek Kurski? Wszystkie zebrane dane opierają się na zapisach z ksiąg wieczystych. Jak udało się dowiedzieć, tylko w ciągu ostatnich trzech lat Kurski kupił działkę za 740 tysięcy złotych i dom za 1,5 miliona złotych. A to nie koniec.

Kurski inwestuje w ziemię i nieruchomości

Jacek Kurski posiada także 17 hektarów ziemi pod Malborkiem, jest właścicielem domu w Gdańsku i współwłaścicielem leśniczówki. O tej ostatniej nieruchomości było już głośno - to tam przed laty rozegrać się miały dramatyczne wydarzenia, przez które dziś syn Jacka Kurskiego oskarżany jest o... pedofilię!

Wartość leśniczówki, której Jacek Kurski jest współwłaścicielem, wyceniana jest na 480-600 tysięcy złotych. Nieopodal szef TVP posiada kawałek ziemi (także jako współwłaściciel), której wartość to nawet 650 tysięcy złotych - udziały Kurskiego mają być tu warte 83-108 tysięcy złotych. Pójdźmy dalej. Dom w Gdańsku, stojący na wzgórzu, z jego okien podziwiać można panoramę miasta. Specjaliści szacują, że nieruchomość o powierzchni 230 m/kw i działka na której stoi (278 m/kw) warte są w sumie 950 000 - 1 200 000 złotych!

Odkąd Jacek Kurski prezesuje TVP, na stałe mieszka w Warszawie. Zmienił nie tylko miejsce pobytu, ale i życiową partnerkę. Wziął rozwód i ożenił się po raz drugi, oczywiście w kościele (!). Razem z nową małżonką kupili sobie dom w dzielnicy willowej. Za olbrzymią działkę i budynek zapłacili 1,5 mln złotych.

W sumie majątek Jacka Kurskiego, ale tylko ten ulokowany w ziemi i nieruchomościach, szacuje się na ponad 4 miliony złotych. W latach 2016-2020 (czyli latach prezesury w TVP) mężczyzna miał zarobić ponad 2,7 mln złotych!

Czytaj także