18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

smutek

Nie żyje znakomita polska aktorka. Zagrała ponad sto ról

08.08.2022  15:58
Nie żyje znakomita polska aktorka Kazimiera Nogajówna
Nie żyje znakomita polska aktorka Kazimiera Nogajówna Fot: Shutterstock

Smutne informacje napływają z Poznania. Nie żyje znakomita aktorka filmowa i teatralna Kazimiera Nogajówna. Artystka miała 89 lat.

Informację o śmierci aktorki przekazano między innymi na stronie filmpolski.pl. Poinformował o niej także ksiądz, teolog i publicysta Andrzej Luter. Duchowny zaznaczył, że Kazimiera Nogajówna na ekranach pojawiała się rzadko, ale "można zagrać niewiele na ekranach i być zapamiętanym".

Jej rola w legendarnych, dla mnie pokoleniowych "Aktorach prowincjonalnych" Agnieszki Holland zapada w pamięć. Zagrała aktorkę Hankę

- napisał Andrzej Luter na Facebooku.

Zmarłą aktorkę i jej udział w filmie wspomniała także reżyserka Agnieszka Holland: Piękna, zdolna aktorka i bardzo ciekawa kobieta. Bardzo żałuję, że się z nią już później nie spotkałam… moja Muza. Widziałam niedawno po latach ten film i uderzyło mnie jak nowocześnie Ona tam grała… - napisała na Facebooku.

Kazimiera Nogajówna nie żyje

Kazimiera Nogajówna urodziła się w 1933 roku w Poznaniu. Na deskach teatru zadebiutowała 7 października 1953 roku w zielonogórskim Teatrze Ziemi Lubuskiej, w spektaklu "Tor przeszkód" Stanisława Cegielskiego. Występowała na scenach wielu teatrów, w tym Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Dramatycznego w Szczecinie, Dramatycznego w Poznaniu, Polskiego w Poznaniu, Nowego w Łodzi, Nowego w Poznaniu  oraz Polskiego w Bydgoszczy. Występowała także w Teatrze Telewizji i słuchowiskach Polskiego Radia.

Na dużym ekranie mogliśmy podziwiać ją w takich filmach jak wspomniani już "Aktorzy prowincjonalni" Agnieszki Holland, "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego czy "Gwałcie" Marcina Aziukiewicza.

Kazimiera Nogajówna zmarła 7 sierpnia 2022 roku w wieku 89 lat.