18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

matka byłaby dumna

Wiadomo, kiedy koronacja króla Karola III! Symboliczna data

21.09.2022  13:47
Kiedy koronacja króla Karola III? Jest data
Kiedy koronacja króla Karola III? Jest data Fot: Avalon.red/REPORTER

Zjednoczone Królestwo ma już nowego władcę - na tronie zasiadł król Karol III. Brytyjski Daily Mail zdradza pierwsze ustalenia odnośnie koronacji. Podano m.in. wstępną datę uroczystości.

Królowa Elżbieta II zmarła po 70 latach panowania. Kobieta zasiadła na tronie chwilę po śmierci swego ojca, na początku lutego 1952 roku. Oficjalnie jednak władzę objęła ponad rok później - koronacja królowej odbyła się dopiero 2 czerwca 1953 roku.

Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią i raczej długo nikt jej rekordu nie pobije. Inny rekord już zdobył jej najstarszy syn, nowy król Wielkiej Brytanii Karol III. Mężczyzna wstąpił na tron w wieku 73 lat, tym samym stając się najstarszym obejmującym władzę monarchą.

Kiedy koronacja Karola III?

Kiedy stanie się królem oficjalnie? Tego jeszcze stuprocentowo nie wiadomo - brytyjska rodzina królewska dopiero co pożegnała poprzednią królową, nie w głowach im jak na razie koronacja. Przynajmniej oficjalnie. Nieoficjalnie już jednak zapadły pierwsze decyzje.

Jak donosi brytyjski serwis Daily Mail, koronacja króla Karola III nastąpi najprawdopodobniej 2 czerwca 2023 roku. Data to nieprzypadkowa - ma być hołdem oddanym zmarłej Elżbiecie II. Wszak to dzień, w którym minie dokładnie 70 lat od jej koronacji.

Szczegóły koronacji króla Karola III

Daily Mail zdradza nie tylko datę, ale i pierwsze ustalenia odnośnie uroczystości. Karol III chce ponoć dużych zmian i mocnego okrojenia imprezy. Nie zamierza wzorem poprzednich monarchów organizować gigantycznej, pochłaniającej grube miliony funtów szopki. Owszem, dalej będzie wystawnie, jednak dużo taniej i z mniejszą liczbą gości.

Pierwsza ujawniona i duża różnica? Na koronację Elżbiety II zaproszono około ośmiu tysięcy gości. Na koronacji Karola III pojawić się ma być około dwóch tysięcy osób, wśród nich przedstawiciele kościołów i władcy poszczególnych państw. Karol chce także, by cała ceremonia trwała dożo krócej, niż dotychczas, co dyktowane ma być między innymi wiekiem jego i jego żony - w dniu koronacji król będzie miał już 74 lata, a królowa małżonka 76.

Czytaj także