18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ZASKOCZYMY WAS

Kto ogląda "Wiadomości" TVP? Emeryci, niewykształceni i...

Emilia Waszczuk
07.02.2022  13:40
Kto ogląda "Wiadomości" TVP?
Kto ogląda "Wiadomości" TVP? Fot: Mateusz Grochocki/East News

Kto czerpie wiedzę o Polsce i polityce z "Wiadomości" TVP? Przeprowadzono specjalne badanie widzów. Czy jesteśmy zaskoczeni wynikami? Oj, części odpowiedzi wcale się tu nie spodziewaliśmy.

Telewizja Polska od kilku lat uchodzi za tubę propagandową rządu, a eksperci alarmują, że z czasem sytuacja jest coraz gorsza. Po bezstronności i rzetelnym informowaniu widzów o sytuacji w kraju dawno już w TVP nie ma ani śladu, promowani są politycy partii rządzącej, a tych opozycyjnych spycha się na margines. Prezenterzy wychwalają pod niebiosa rząd i z natarczywością atakują jego przeciwników. Niektórzy twierdzą, że z ekranów po włączeniu "Jedynki" czy "TVP Info" wylewa się tyle nienawiści, że trzeba być cegłą, by tego nie widzieć i by nie dostać odruchów wymiotnych. Okazuje się jednak, że telewizja publiczna ma wierne grono fanów.

Propaganda dotyczy głównie programów informacyjnych, pytanie, kto je ogląda i kto w nie wierzy? Sprawdzono to specjalnym badaniu, a jego wyniki są dość ciekawe. Maluje nam się obraz społeczeństwa, które wiadomości o stanie polityki i kraju czerpie jedynie z telewizji uznanej za propagandową. Jesteśmy ciekawi, czy się zdziwicie...

Kto ogląda Wiadomości TVP?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wiek widzów, "Wiadomości" TVP najbardziej lubią oglądać... seniorzy. Ludzie młodzi do 24 roku życia stanowią jedynie niewielki odsetek wszystkich odbiorców, osoby po 65 roku życia to z kolei aż 47,53 procent wszystkich oglądających! Liczba widzów "Wiadomości" w danej grupie rośnie wraz z wiekiem, dla przykładu osoby 30-34-letnie to niespełna 3,5 proc., 40-44 4,2 proc., a 50-54 6,5.

Gdy pod uwagę weźmiemy czynnik, jakim jest miejsce zamieszkania, znów dostaniemy dość jaskrawe wyniki. W największych miastach Polski widzowie "Wiadomości" TVP stanowią zaledwie 7,5 procent, w miastach średniej wielkości niespełna 5 proc. Najwięcej fanów program informacyjny Telewizji Polskiej skupia we wsiach i małych miasteczkach - kolejno aż 49,66 proc. i 24,69 proc.

Niewykształceni i zamożni fanami "Wiadomości"

Kolejny ważny czynnik to wykształcenie. Większość, czyli aż 50,68 proc. wszystkich widzów "Wiadomości" to osoby z edukacją ukończoną na podstawówce. Wykształcenie średnie zdobyło 34,41 proc widzów, wyższe 14,67 proc. Co z grupami zawodowymi? Tu znów ogromną większość stanowi jedna konkretna grupa - emeryci. Aż 59,83 proc. wszystkich widzów Wiadomości to osoby, które już zakończyły ścieżkę zawodową. Managerowie stanowią tu 6,16 proc., pracownicy szczebla średniego 14,76 proc. a pracownicy fizyczni i rolnicy 11,44. Badanie nie uwzględnia grupy "bezrobotni".

Co ciekawe, rośnie odsetek osób z wysokimi dochodami, które oglądają "Wiadomości". Aż 28 procent widzów stanowią członkowie rodzin, w których na głowę przypada co najmniej 5 ysięcy złotych. W roku ubiegłym było ich o 5 pkt proc. mniej, w 2019 roku zaledwie trochę ponad 18 procent.