18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Siwy bajerant"

Kto zastąpi Paulo Sousę?! Wąska lista kandydatów na selekcjonera

27.12.2021  17:50
"Siwy bajerant" ucieka do Brazylii
"Siwy bajerant" ucieka do Brazylii Fot: credit Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Święta Bożego Narodzenia nie były najlepsze dla zarządu PZPN-u, który niespodziewanie otrzymał informację o odejściu selekcjonera reprezentacji Paulo Sousy. Według nieoficjalnych informacji Polski Związek Piłki Nożnej ma już listę pięciu kandydatów, którzy mogą zastąpić portugalskiego trenera.

Medialne doniesienia zarówno z Polski, jak i zagranicy okazały się prawdziwe. Paulo Sousie znudziła się już praca selekcjonera reprezentacji Polski, przez co postanowił związać się z brazylijskim klubem CR Flamengo. Polscy piłkarze na trzy miesiące przed rozpoczęciem meczów barażowych o awans na MŚ 2022 zostali bez trenera.

Sprawa jest dość skomplikowana, gdyż umowa nie może zostać zerwana jednostronnie, natomiast prezes PZPN Cezary Kulesza nie zgodził się na rozwiązanie jej za porozumieniem stron. Wiadomo jednak, że "siwy bajerant" więcej już reprezentacji nie poprowadzi, a polski związek musi znaleźć innego trenera.

Kto zastąpi Paulo Sousę?

Według nieoficjalnych doniesień PZPN nie ma czasu na eksperymenty, przez co chce wybrać osobę z Polski, najlepiej taką, która już wcześniej prowadziła kadrę biało-czerwonych.

Pierwsze miejsce na liście kandydatów zajmuje Adam Nawałka, były selekcjoner, który zdołał doprowadzić Polskę do ćwierćfinałów Euro 2016, lecz totalnie zawalił Mistrzostwa Świata w 2018 roku. Jego zwolennicy przekonują jednak, że tylko doświadczony trener, który na bieżąco śledzi reprezentacje i zna jej wszystkie bolączki, zdoła przywrócić wiarę w sukces i wygrać dwa kolejne "mecze o wszystko".

Jak informuje portal sport.pl, prezes PZPN Cezary Kulesza może postawić również na byłego trenera kadry U-21 Czesława Michniewicza. Na liście kandydatów wymieniane jest też nazwisko Macieja Skorży, który współpracował z kadrą biało-czerwonych 15 lat temu, pełniąc funkcję asystenta trenera.

Dwa ostatnie często wymieniane nazwiska to Marek Papszun i Piotr Nowak. Ostatni kandydaci nie mają jednak doświadczenia w pracy z reprezentacją Polski, a główny ich atut to osiąganie dobrych wyników, trenując kluby w Ekstraklasie.

Nikt natomiast nie wspomina o zagranicznych kandydaturach. Polska myśl szkoleniowa uratuje biało-czerwonych?