18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

finanse TVP ujawnione

Kurski Samarytanin? Podniósł pensje pracownikom, sam zarabia mniej

06.05.2022  12:26
Zarobki w TVP wzrosły. Kurski odjął sobie od garnka?
Zarobki w TVP wzrosły. Kurski odjął sobie od garnka? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Jacek Kurski jest jak ostatni Samarytanin, odbiera sobie od garnka, by jego ludziom żyło się lepiej? Prezes TVP dał pracownikom podwyżki. Sam zarobił mniej.

Praca w Telewizji Polskiej popłaca? Krążą opinie, że osoby decydujące się na zatrudnienie w TVP, muszą dobrze zarabiać, bo pieniądze rekompensują im brak kręgosłupa moralnego. Propaganda prorządowej telewizji nie jest rozprzestrzeniana za darmo...

Czy to prawda? Wiadomo na pewno, że największym gwiazdom TVP powodzi się bardzo dobrze, szeregowi pracownicy nie mają już jednak tyle szczęścia. Pracują ponoć na śmieciówkach, a i z wypłatami bywa krucho. Co więc robią w propagandówce? Cóż, to już ich własne życiowe wybory.

Finanse TVP. Żyją dzięki PiS

Zostańmy jednak przy finansach Telewizji Polskiej. Ta w ostatnich dniach przedstawiła zestawienie finansowe za ostatni rok. Jak się okazało, zainwestowali więcej, niż rok wcześniej, ale przychód mają mniejszy. Czy się tym zmartwią? Nic z tego! Rząd chętnie łoży na swych ulubieńców - wszak to właśnie do mediów publicznych PiS wysyła co roku 2 miliardy złotych!

Jak się okazało, TVP w ubiegłym roku funkcjonowała głównie dzięki rządowym dotacjom. Ich przychody ze środków publicznych sięgnęły astronomicznej kwoty 2,042 miliarda złotych. Dla porównania, z abonamentu RTV na konto TVP wpłynęło "ledwie" 311 milionów, a z reklam 884 miliony. Łączny przychód Telewizji Polskiej za ostatni rok to 3,89 mln złotych.

Zarobki w TVP w górę

Ostatnie sprawozdanie finansowe daje jako taki wgląd także w zarobki pracowników. Jak się okazuje, pensje w TVP wzrosły.

O 659 zł, do 10491 zł wzrosło średnie wynagrodzenie (nie wliczając honorariów z tytułu umów o dzieło, nagród itp.). W 2020 roku średnie wynagrodzenie wzrosło o 260 zł w porównaniu z 2019 rokiem

- podaje portal Wirtualne Media.
W TVP pracuje 2888 osób, z czego 299 to dziennikarze. W całej Telewizji Polskiej aż 99 osób to dyrektorzy i wicedyrektorzy. Z pracy odeszło w ostatnim roku 210 osób, z czego 67 przeszło na emerytury.

I jeszcze jedna ciekawostka. W ostatnim roku zarobki pracowników TVP wzrosły, ale pensje zarządu zmalały. Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz zarobili w 2021 roku łącznie 1,597 mln złotych, czyli o ponad 25 procent mniej, niż w roku 2020.

logo Tu się dzieje