18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Moje życie nie miało sensu"

Lech Dyblik chciał popełnić samobójstwo. Dramat aktora

Wojciech Kozicki
09.06.2022  09:09
Lech Dyblik chciał popełnić samobójstwo. Jak wygrał z chorobą alkoholową?
Lech Dyblik chciał popełnić samobójstwo. Jak wygrał z chorobą alkoholową? Fot: MAREK LASYK/REPORTER/East News

Znakomity polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Lech Dyblik, znany z takich produkcji jak „Świat według Kiepskich” i „Wesele” Smarzowskiego, choć zagrał dziesiątki ról, to jeden z najbardziej niedocenionych i niewykorzystanych mistrzów w swoim fachu. Okazuje się jednak, że aktor zmaga się także z licznymi problemami w życiu prywatnym. Choroba alkoholowa i niskie poczucie własnej wartości niemal doprowadziły go do samobójstwa! Chciał się powiesić! Jak wyszedł z choroby alkoholowej i odzyskał sens życia?

Lech Dyblik to wybitny polski aktor, który przeżył w życiu dramaty. Zmagał się z chorobą alkoholową, a teraz w wywiadzie dla portalu Aleteia wyznał, że myślał o samobójstwie! Opowiedział o podjętym leczeniu i walce z uzależnieniem od alkoholu. Jak udało mu się przetrwać trudny czas i wyjść na prostą?

Lech Dyblik myślał o samobójstwie. Dramat polskiego aktora

Aktor przyznał, że miał ciężkie życie, a do tego dręczyło go bardzo niskie poczucie własnej wartości. W młodości miał plan, że nie powtórzy błędów ojca, który wracał do domu pijany. Przyznał, że bycie szczęśliwym i odkrycie sensu życia zajęło mu trochę czasu. O mało włos nie doszło jednak do tragedii, ponieważ Lech Dyblik miał myśli samobójcze. W innym wywiadzie wyznał, że chciał się powiesić, ale "nawet na to nie było siły". W końcu jednak „udało się wyjść z zamkniętego kręgu”, a jego życie nabrało sensu. Podjął leczenie, odzyskał kontakt z dziećmi, a nawet stał się na nowo atrakcyjny dla żony.

Zanim podjąłem leczenie, myślałem, że samobójstwo będzie najlepszym pomysłem. Uważałem, że moje życie nie ma sensu, szkoda wysiłku. Dziękuję Bogu, że nie skończyłem ze sobą. Okazało się, że moje życie jest atrakcyjne i pełne satysfakcji! - wyznał Lech Dyblik portalowi Aleteia.

Lech Dyblik nie pije blisko od 30 lat. Dziś pomaga innym, biorąc udział m.in. w kampaniach antyalkoholowych. Odwiedza także więźniów, uświadamiając im, że ich życie ma wartość i nie jest jeszcze skończone.

Więźniowie mają poczucie, że są nikim, ich życie jest skończone. Ja im mówię: "Nie! Jeszcze wiele przed tobą. Wszystko można zmienić! – powiedział Lech Dyblik.

Lech Dyblik nie ukrywa swojej przynależności do Kościoła katolickiego i „mówi o niej z dumą”, bo jak twierdzi, liturgia słowa podczas mszy świętej przyniosła mu odpowiedzi na wiele pytań. Dziś otwarcie dziękuje Bogu za życie.

Lech Dyblik w serialu „Świat według Kiepskich” od 2010 roku bawi Polaków do łez jako Badura. Obecnie z jego udziałem powstają filmy "The Delegation", "Skarbek" i "Magiczny kwiat paproci". Karierę aktorską zaczął  pod koniec lat 70.  i od tamtej pory zagrał niezliczoną ilość ról. Mogliśmy zobaczyć go w takich produkcjach jak m.in. „Kiler”, „Kroll”, „Ogniem i mieczem”, „Wiedźmin”, „Pan Tadeusz”,  „Pieniądze to nie wszystko”, „Wesele”, „Dom zły”, „Klan”, „Boża podszewka”, „Miodowe lata”, „Plebania”, „Na Wspólnej”, „Niania”, „Egzamin z życia”, „Ranczo”, „Ojciec Mateusz”, „Czas honoru”, „Komisarz Alex”, „Pokłosie”, „Róża”, „Wołyń” i „Przedwiośnie”. Pojawił się nawet w teledysku Sławomira do piosenki "Megiera".

Lech Dyblik. Dlaczego tak trudno zdecydować się na leczenie? [WIDEO]

Czytaj także