18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wszystko zaplanowane

Wałęsa mówi, jaki chce pogrzeb. "Zakopać, wysmarkać się i koniec"

24.10.2021  16:21
Lech Wałęsa mówi o śmierci i pogrzebie
Lech Wałęsa mówi o śmierci i pogrzebie Fot: Karol Makurat/REPORTER

Lech Wałęsa nie boi się rozmów o śmierci, co potwierdził w wielu wywiadach. Ostatnio były prezydent poinformował, że "jest już spakowany". Ujawnił też, jak będzie wyglądał jego pogrzeb.

Lech Wałęsa w rozmowie z "Wyborczą" poruszył wątki polityki, rodziny, wiary, a także śmierci. Przywódca Solidarności wyznał, że nie boi się o swoje życie oraz jest już przygotowany do "dalszej drogi".

Dobijam do osiemdziesiątki, a więc już jestem spakowany i gotowy do dalszej drogi. Wiem, że w każdym momencie mogę być odwołany. Przeżyłem już swoich rodziców - oświadczył Wałęsa.

W sierpniu były prezydent informował, że przebywa w szpitalu w związku z powikłaniami wywołanymi przez cukrzycę. 77-latkowi groziła nawet amputacja stopy.

Lech Wałęsa chce skromnego pogrzebu

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla skomentował również plotki, dotyczące zbiórki funduszy na swój grobowiec. Okazuje się, że wydarzenie było żartem, a planowany grobowiec to tylko plotka.

Bzdury i żarty. Nic nie zbieram. Nie chce, by był to tradycyjny grób. Gdzie grobowiec, panie, jak ja chcę być spalony i rozsypany na morze! I koniec kłopotów, po sprawie - stwierdził były polityk.

Zdaniem Lecha Wałęsy pogrzeb powinien być dość krótki, bez zbędnych atrakcji. Jak podkreśla, przedłużanie uroczystości jest całkowicie niepotrzebne.

Po co? Żeby ludzie przeklinali, że tak długo? Zakopać, wysmarkać się i koniec - przyznał 77-latek.

Były prezydent stwierdził wprost, że nie życzy sobie również żadnych przemówień. Ceremonia powinna opierać się jedynie na mszy, modlitwie i pochówku.