18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uważajcie w Święta!

Gessler ostrzega przed trującym śledziem. Jaja robaków w tle

18.12.2019  13:58
Gessler ostrzega przed trującym śledziem. Jaja robaków w tle
Gessler ostrzega przed trującym śledziem. Jaja robaków w tle Fot: Polska Press/East News

Magda Gessler ostrzega internautów przed trującym śledziem. Wigilijne przysmaki mogą być okraszone jajami tasiemców i powodować poważne choroby. 

Magda Gessler, uznawana w Polsce za autorytet kulinarny, najwyraźniej poczuła się w obowiązku nas ostrzec. Podczas, gdy wszyscy przeszliśmy szok po wiadomości o niebezpiecznych rybach dostępnych w sklepach, ona zwraca uwagę na... niepozorne śledzie.

Śledzie w różnych odsłonach to absolutnie obowiązkowy punkt programu na polskich, świątecznych stołach. Co jednak zrobić, żeby przyniosły nam one jedynie przyjemność z uczty, a nie strach i chorobę?

Magda Gessler ostrzega przed niebezpiecznymi śledziami

Magda Gessler ma kilka rad, ale również zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, jakie czyhają na ludzi kupujących śledzie w sklepach i rozmaitych marketach. Wszystko opowiedziała na swoim kanale na YouTubie. Mieliście o tym pojęcie?

Śledzie, które kupujemy, zazwyczaj są z kubełka, gdzie jest woda lekko osolona, a śledź jest prawie że surową rybą. Już nie mówię o ilości tasiemca lub jaj tasiemca, która się znajduję w tychże śledziach, bo jest to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia

- relacjonuje straszne fakty restauratorka. 

Gessler tłumaczy, że dobrze oprawiony, bezpieczny śledź, powinien ostać zasolony, pochodzić z beczki oraz powinien mieć… głowę. Niestety, zdarza się to bardzo rzadko. My śledzia z głową w sklepie nie widzieliśmy chyba nigdy. 

Sam proces przygotowania ryb do sprzedaży, czyli ich patroszenie eliminuje pasożyty żyjące w układzie pokarmowym. Poza tym procedury europejskie wymagają, żeby ryby, które trafiają do sprzedaży, były poddane obróbce termicznej. Żeby pozbyć się nicieni, należy ryby mrozić przez 24 h w temperaturze minus 20 stopni

- mówi dr Katarzyna Nadolna–Ałtyn z Morskiego Instytutu Rybackiego PIB w Gdyni, potwierdzając tym samym słowa Magdy Gessler. 

Samo marynowanie ryby nie powoduje śmierci niektórych pasożytów. Strzeżcie się, jeśli chcecie zdrowo spędzić Święta! 

Czytaj także
Przeczytaj więcej