18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Podwójna mastektomia profilaktyczna

Polska gwiazda usunęła sobie piersi!

Wojciech Kozicki
04.03.2021  14:26
Paulina Młynarska podjęła szokującą decyzję – poddawała się podwójnej profilaktycznej mastektomii.
Paulina Młynarska podjęła szokującą decyzję – poddawała się podwójnej profilaktycznej mastektomii. Fot: MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Paulina Młynarska podjęła szokującą decyzję – poddała się podwójnej profilaktycznej mastektomii. Na Facebooku ogłosiła, że w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej, operacyjnie usunięto jej obie piersi. Czy zainspiruje Polki do wykonywania takich zabiegów?

Paulina Młynarska na Facebooku ogłosiła, że nie chce zachorować na raka piersi, więc poddała się operacji. Podwójna profilaktyczna mastektomia została wykonana, bo u gwiazdy wykryto zmiany morfologiczne, które mogą świadczyć o wysokim ryzyku zachorowania na złośliwy nowotwór piersi w przyszłości. Dziennikarka wyjaśnia, że „decyzję podjęła, gdy miała jeszcze wybór” i zredukowała dla siebie ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór piersi o około 90%. 

Paulina Młynarska i usunięcie piersi

Przyznała, że mogła spróbować zmniejszyć ryzyko zachorowania proprzez leki i częste badania kontrolne piersi, a nawet "ostre cięcie", czyli leczenie operacyjne z jednoczesną rekonstrukcją plastyczną. Zdecydowała się jednak na mastektomię. Przyznała, że inspiracją była dla niej aktorka Angelina Jolie, która na podobny zabieg zdecydowała się w 2013 roku. Wówczas popularny stał się tzw. „efekt Angeliny”, gdy wiele osób decydowała się na podobne zabiegi. Czy teraz w Polsce popularny stanie się „efekt Młynarskiej”?

Nie ma bezwzględnych wskazań do profilaktycznej mastektomii. Względne wskazania obejmują wykrycie mutacji BRCA1 i/lub BRCA2, obciążenia rodzinne oraz podejrzane zmiany morfologiczne. Ani leczenie farmakologiczne, ani operacja nie są tu łagodnym działaniem pozbawionym skutków ubocznych. Jednak podkreślam: na tym etapie jest jeszcze wybór! Ja przed nim stanęłam – napisała Młynarska na Facebooku.

Na czym polega mastektomia profilaktyczna?

Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, mastektomia to tzw. „amputacja piersi”, czyli zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu gruczołu piersiowego. W Polsce jest to zabieg refundowany przez NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje również  zabieg rekonstrukcji piersi.