18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wielki twórca, genialne filmy

Nie żyje legenda kina. Jego filmy zmieniły kulturę

Wojciech Kozicki
13.09.2022  13:10
Nie żyje legenda kina Jean-Luc Godard. Genialna twórczość, przełomowe filmy
Nie żyje legenda kina Jean-Luc Godard. Genialna twórczość, przełomowe filmy Fot: Adam Burakowski/REPORTER/East News

Nie żyje legenda, mistrz i ojciec kina Jean-Luc Godard. Reuters potwierdził, że „zmarł ojciec chrzestny francuskiego kina Nowej Fali”. Odeszła jedna z najważniejszych osób na współczesnej kultury filmowej. Zostawił po sobie genialne filmy, a historia kina wiele mu zawdzięcza,

Zmarł Jean-Luc Godard. Informację o jego śmierci przekazał Reuters, powołując się na  francuską gazetę Liberation. Wybitny twórca francuskiego kina Nowej Fali opuścił nas w wieku 91 lat. Stawiamy jest obok takich mistrzów kina jak Francois Truffaut, Claude Chabrol, Éric Rohmea i Alaia Resnais. Martin Scorsese i Quentin Tarantino otwarcie przyznają, że był dla nich ogromną inspiracją.

Nie żyje Jean-Luc Godard. Świat kina w żałobie

Dał światu takie dzieła jak m.in. "Alphaville", "Do utraty tchu", "Imię: Carmen",  "Pasja" z Jerzym Radziwiłowiczem, "Pożegnanie z językiem" oraz "Żyć własnym życiem". Swój ostatni film zatytułowany "Jean-Luc Godard. Imaginacje" nakręcił w 2018 roku i uhonorowano go za to dzieło Złotą Palmą.

Jego filmy zerwały z ustalonymi konwencjami i zaproponowały twórcom nowy sposób tworzenia filmowych dzieł sztuki. Wprowadził m.in. ujęcia kręcone z ręki, szybki montaż, wyrażający się w nagłych przeskokach czasowych, monologi zza kadru czy egzystencjalne dialogi. Jego pierwszym słynnym dziełem był kryminalny dramat "Do utraty tchu" (1960 r.) – wyjaśnia filmowa redakcja Wirtualnej Polski.

W 2010 roku dostał Oscara za całokształt twórczości (ale nie odebrał nagrody osobiście). W 2002 roku w plebiscycie magazynu filmowego "Sight & Sound" krytycy umieścili Godarda na trzecim miejscu w rankingu dziesięciu reżyserów wszechczasów. Jest także laureatem Złotego Lwa i Złotego Niedźwiedzia. W 1987 r. Jean-Luc Godard otrzymał honorowego Cezara.

Jean-Luc Godard urodził się 3 grudnia 1930 r. w Paryżu w dobrze sytuowanej, wielodzietnej rodzinie. Jego ojciec Paul był szwajcarskim lekarzem. Dzięki niemu cztery lata później rodzina przeprowadziła się do Nyonu, położonego nad Jeziorem Genewskim. Po zakończeniu II wojny światowej młody Godard powrócił do Paryża i rozpoczął naukę w Lycee Buffon – przypomina Interia.pl.