18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odeszła legenda filmu

Nie żyje słynny reżyser. Zdobył Oscara i Emmy

18.03.2022  08:55
Nie żyje John Korty. Odeszła legenda filmu i zdobywca Oscara
Nie żyje John Korty. Odeszła legenda filmu i zdobywca Oscara Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Niestety, piątek zaczyna się od bardzo smutnej wiadomości. Przekazano, że zmarł słynny reżyser i animator John Korty. Był zdobywcą Oscara i nagrody Emmy. Odszedł w wieku 85 lat. Do inspiracji jego dokonaniami przyznaje się m.in. Francis Ford Coppola.

Zmarł legendarny John Korty. Chociaż śmierć nastąpiła 9 marca 2022 roku, informacja o tej tragedii dopiero teraz została ujawniona przez gazetę „Marin Independent Journal”. Nie podano jaka była przyczyna śmierci 85-letniego artysty. "Hollywood Reporter" podaje jedynie, że filmowiec zmarł w swoim domu w Point Reyes Station w Kalifornii. 

Nie żyje John Korty. Kim był legendarny filmowiec?

John Korty zadebiutował w 1966 roku dramatem „The Crazy-Quilt”. Wśród jego dokonań znajdują się takie filmy jak m.in. "Funnyman", „Silence”, „The music school”,  i "Riverrun",  "Farewell to Manzanar",  "Alex i Cyganka", "Historia Olivera", "A Christmas Without Snow", animacja "Twice Upon a Time", "Przygoda wśród Ewoków", "Śmiertelny interes", "Miejsce spoczynku", "Dziewczynka Scottów", "Ulica Sezamkowa", "Daleko, daleko od domu", "Złamane śluby", "Dom zagubionych dusz", "Odzyskać dziecko", "Nowa opowieść wigilijna", czy "Dar miłości", "Miracle in a Box: A Piano Reborn" i "John Allair Digs In".

Za dramat historyczny "Autobiografia panny Jane Pittman" zdobyła aż 3 statuetki Emmy w kategoriach Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym, Najlepsza muzyka w miniserialu lub filmie telewizyjnym i Najlepsza reżyseria miniserialu lub filmu telewizyjnego. Za dokument "Who Are the DeBolts? and Where Did They Get Nineteen Kids?" otrzymał Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Był jednym z pierwszych reżyserów działających w okresie rozkwitu amerykańskich filmów telewizyjnych, które ukazywały się na początku lat 70. XX wieku. W 1972 roku powołał do życia swoją pierwszą produkcję telewizyjną - dreszczowiec science fiction "The People". Rok później powstały dwa kolejne filmy reżysera - "Go Ask Alice" i "Class of '63" – podaje Radio ZET.