18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Śmierć aktora

Nie żyje Jerzy Zass. Grał w "Czterech pancernych" i "Psach"

Wojciech Kozicki
20.05.2022  15:06
Nie żyje aktor Jerzy Zass z "Czterej pancerni i pies"  oraz "Psy"
Nie żyje aktor Jerzy Zass z "Czterej pancerni i pies" oraz "Psy" Fot: Marek BAZAK/East News

Rok 2022 jest tragiczny dla polskiej sztuki i kultury, gasną kolejne gwiazdy. Niestety, właśnie otrzymaliśmy kolejną smutną wiadomość. Zmarł aktor Jerzy Zass, który grał w takich kultowych filmach i serialach jak m.in. „Psy, „Polskie drogi” i „Czterej pancerni i pies”. Żegnaj, Mistrzu.

Nie żyje aktor Jerzy Zass, występujący także jako Jerzy Zasuń. Informację o śmierci aktora podał „Super Express”, powołując się na Wiktora Zborowskiego, który był przyjacielem Zassa. Śmierć artysty miała nastąpić podobno 19 maja. Urodził się  7 listopada 1937 roku, a odszedł od nas w wieku 84 lat. Przyczyna zgonu nie została ujawniona.

Nie żyje aktor Jerzy Zass. Wspaniałe role w filmach i teatrze

Jerzy Zass to genialny aktor teatralny. Grał wielu teatrach w Polsce: Dolnośląskim w Jeleniej Górze-Wałbrzychu (1959-60), Zagłębiu w Sosnowcu (1961), im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (1961-64), Dramatycznym we Wrocławiu (1964-65, 1968-69), Dolnośląskim w Jeleniej Górze (1965-67), Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu (1973-75) oraz teatrach warszawskich: Narodowym (1975-82) oraz Nowym (1982-88). W 1973, na XV FTPP w Toruniu otrzymał nagrodę za rolę Kreona w przedstawieniu "Antygona" Helmuta Kajzara w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. Zostawił po sobie jednak liczne role filmowe i serialowe.

Jako aktor filmowy i serialowy zapisał się w historii swoimi rolami, m.in. w „Czterej pancerni i pies” (jako radziecki oficer), „Psy” (Rewizor z Moskwy), a przed kamerą zadebiutował w roku 1969 rolą w filmie "Sąsiedzi".

W dorobku Zassa, występującego niekiedy pod nazwiskiem Jerzy Zasuń, pojawiły się role w takich polskich filmach i serialach, jak "Polskie drogi", "Życie na gorąco", "Tajemnica Enigmy", "Przesłuchanie", "Siekierezada", "Rzeka kłamstwa", "Misja specjalna", "Krótki film o zabijaniu", "Dom", "Obywatel Piszczyk", "Dekalog", "W labiryncie", "Sztuka kochania", "Korczak", "Panny i wdowy", "Koniec gry", czy "Psy". Zass występował również w przedstawieniach teatru telewizji. Był też  lektorem w dwóch filmach dokumentalnych - "I z komputera musi być coś we mnie" oraz "Akademia zbrodni" – podaje Radio ZET.

Jerzy Zass angażował się także politycznie. Był działaczem partii politycznych Kongres Liberalno-Demokratyczny i Platforma Obywatelska.

Czytaj także