18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

niech spoczywa w pokoju

Nie żyje twórca "Harry'ego Pottera". Wielka żałoba w świecie kina

27.06.2022  12:08
Nie żyje producent Harry'ego Pottera
Nie żyje producent Harry'ego Pottera Fot: Shutterstock

Kolejny wielki człowiek w świecie kina odszedł z tego świata. Nie żyje producent filmowych hitów. Przegrał walkę z rakiem.

Któż z nas nie słyszał o "chłopcu, który przeżył", czyli wielkim, choć fikcyjnym bohaterze dzieci i młodzieży Harrym Potterze? Komu nie obiły się o uszy takie tytuły filmów jak "Pan i władca: na końcu świata" czy "Kevin sam domu"? Za każdym z tych filmów stoi jeden ważny człowiek - producent Duncan Henderson.

To między innymi dzięki jego wkładowi mogliśmy śledzić na ekranach perypetie małego Kevina i podziwiać odwagę Harry'ego. Niestety Duncan Henderson nie dołoży swej cegiełki do kolejnych filmów. Filmowiec zmarł 21 czerwca w wieku 72 lat.

Duncan Henderson nie żyje

Duncan Henderson od dłuższego czasu zmagał się z poważną chorobą - miał raka trzustki. Ostatecznie walkę z nowotworem przegrał.

Trudno wyrazić, jak wiele Duncan znaczył dla Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych i jej współpracowników. Jego miłość do gildii i jej członków była ogromna. [...] Nasze myśli są z żoną Duncana, Michele, jego dziećmi Jessicą, Ianem, Fioną i Ivy oraz jego wielu kolegami i przyjaciółmi. Będziemy za nim bardzo tęsknić

- powiedziała reżyserka i członkini Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych (GDA) Lesli Linka Glatter.

Duncan Henderson karierę w branży filmowej rozpoczął na początku lat 80. XX wieku. Początkowo pracował jako asystent reżysera, w późniejszych latach zajął się produkcją. W roli producenta debiutował filmem "Ziemskie dziewczyny są łatwe" z 1988 roku. Na jego koncie są takie tytuły jak "Harry Potter i kamień filozoficzny" czy "Kevin sam w domu", ale też "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Posejdon", "Battleship: Bitwa o Ziemię" i "Piekielna głębia". Za film "Pan i władca: Na końcu świata" z 2003 roku otrzymał nominację do Oscarów i nagrody BAFTA.