18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przesada?

Nowa moda na 1 listopada. Lateks, brokat, cyrkonie i szał ciał

24.10.2022  21:45
Wszystkich Świętych pod znakiem brokatu i lateksu
Wszystkich Świętych pod znakiem brokatu i lateksu Fot: Lukasz Gdak/East News

1 listopada jest bardzo ważnym dniem w polskim kalendarzu. Wiele osób szczególnie przeżywa to pełne zadumy święto. Jednakże refleksja refleksją, a moda modą. To, co dzieje się na cmentarzach w czasach kryzysu i inflacji przechodzi wszelkie pojęcie.

Wszystkich Świętych co roku jest wyjątkowo ważnym świętem w Polsce. Świadczy o tym, chociażby fakt, że tak licznie ruszamy w różne miejsca na mapie kraju, by odwiedzić groby bliskich nam ludzi.

Młodzież od jakiegoś czasu zauważała, że poza odwiedzinami, na cmentarzach 1 listopada pojawia się też moda. Oczywiście poza rodziną, która stara się ładnie wyglądać, mówimy o modzie nagrobnej.

Wszystkich Świętych pod znakiem brokatu i lateksu

Producenci zniczy i wiązanek prześcigają się w pomysłach, czym na Wszystkich Świętych zdobyć serca Polaków. Pojawiają się w sprzedaży rzeczy zrobione z materiałów takich, jak: lateks, cyrkonie i brokat, które bardziej kojarzą się nam z imprezami aniżeli z nagrobkami.

Skoro jest popyt to pojawia się i podaż. Na grobach znajdujemy niesamowite bogactwo: kwiaty cięte, doniczkowe, sztuczne, znicze we wszystkich możliwych kształtach i kolorach. 

Sztuczne kwiaty z roku na rok są coraz lepszej jakości. Tegoroczna moda? „Gumiaki”, w tym roku wszystko gumowe, wszystko lateksowe

– podkreśla sprzedawczyni, która prowadzi stragan ze zniczami i kwiatami.

W przypadku zniczy możemy liczyć tak na klasykę, jak i błysk. Z roku na rok znacznie one również drożeją, bo wiadomo, że im bardziej coś wymyślne - tym cenniejsze. Być może w końcu coś się w tym rynku złamie i wrócimy do zwykłych świec i skromnych kwiatów? 

Wyobrażacie sobie Wszystkich Świętych bez wyścigu, który grób wygląda lepiej?

Czytaj także