18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przemówienie prezydenta Dudy

Pogrzeb Franciszka Pieczki. "Pożegnanie wielkiego człowieka"

Wojciech Kozicki
29.09.2022  19:54
Pogrzeb Franciszka Pieczki. Duda: pożegnanie wielkiego człowieka WIDEO
Pogrzeb Franciszka Pieczki. Duda: pożegnanie wielkiego człowieka WIDEO Fot: Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Pożegnanie i pogrzeb Franciszka Pieczki. Wybitny polski aktor 29 września został pochowany na cmentarzu w Aleksandrowie. W uroczystości pogrzebowej uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda. Jednak to przemówienie wnuczki aktora wycisnęło najwięcej łez.

Pożegnanie i pogrzeb Franciszka Pieczki. Odbyły się uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym. W Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy zawiło się wielu przedstawicieli polskiej sceny artystycznej, m.in. Daniel Olbrychski, Kazimierz Kaczor, Tadeusz Deszkiewicz, Krzysztof Kumor, Jerzy Fedorowicz oraz Wanda Zwinogrodzka. Do łez doprowadziło poruszające przemówienie wnuczki Franciszka Pieczki.

Pogrzeb Franciszki Pieczki. Przemówienie Andrzeja Dudy

W uroczystości pogrzebowej wzięła udział orkiestra górnicza, ubrana w galowe stroje oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

Mogłabym mówić godzinami o tym, jak wielkim był aktorem, ale dla mnie był po prostu dziadkiem. Dziadkiem, który z nami mieszkał, który nam codziennie robił śniadanie i miód z herbatą. Budził nas codziennie, odwoził nas do szkoły i odbierał. A gdy byliśmy mali, zawsze przychodziliśmy do jego pokoju oglądać bajki i podjadać słodycze, które trzymał zawsze na szafie. Dziadkiem, który zawsze trzymał naszą stronę, gdy mieliśmy jakieś małe sprzeczki z rodzicami. Rodzina była dla niego najważniejsza. Jeżeli to słyszysz tam na górze dziadku, to bardzo bym chciała ci podziękować za zagranie ostatnio w moim filmie. Do końca życia będę pamiętać twoje słowa: »Gdyby nie moja ukochana wnusia czołgiem byście mnie tu nie zaciągnęli. Dziękuję – powiedziała wnuczka Franciszka Pieczki Alicja na pogrzebie.

To nie tylko pożegnanie wielkiego aktora, to nie tylko pożegnanie wielkiej postaci polskiej sceny teatralnej i filmowej, przez dziesięciolecia, od lat 50. To także pożegnanie człowieka, którego życie, z całą pewnością można powiedzieć, było życiem człowieka wzorcowym. Człowieka niezwykle porządnego, człowieka niezwykle rzetelnego, człowieka niezwykle ludzkiego. Życzliwego ludziom – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas pogrzebu Franciszka Pieczki.

Franciszek Pieczka zmarł 23 września 2022 roku w wieku 94 lat. Studia aktorskie Pieczka rozpoczął po II Wojnie Światowej, był absolwentem PWST w Warszawie. W swojej karierze zagrał w ponad stu filmach takich jak m.in. "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis", "Konopielka" czy "Jańcio Wodnik". Ogromną popularność zdobył jako Gustlik w serialu „Czterej pancerni i pies”. Był uwielbiany jako Stacho Japycz z "Rancza" i wrażliwy Mateusz z "Żywotu Mateusza". Ostatnią produkcją aktora był film dokumentalny z 2020 roku "Dialog. Życie zapisane w listach", którego był lektorem.

Franciszek Pieczka debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem przeniósł się do prowadzonego przez Krystynę Skuszankę Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955–1964. W latach 1974–2015 aktor Teatru Powszechnego w Warszawie – przypomina Polsat News.

Uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki. Przemówienie Prezydenta Andrzeja Dudy | TV Republika