18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

bieda aż piszczy

Bracia Golec wściekli. Dostaną 1,5 miliona od rządu, ale im mało

08.12.2020  20:29
Bracia Golec rozczarowani. Ministerstwo Kultury da im tylko 1,5 miliona złotych
Bracia Golec rozczarowani. Ministerstwo Kultury da im tylko 1,5 miliona złotych Fot: TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Ministerstwo Kultury w tajemnicy ruszyło z wypłatami dotacji dla artystów. Gwiazdy skarżą się, że rząd uciął im pieniądze. Bracia Golec są niepocieszeni.

Ministerstwo Kultury zaczęło wypłacać dotacje dla artystów, po czym wypłaty wstrzymało. Wszystko przez wielkie społeczne oburzenie, gdy okazało się, że topowe gwiazdy dostaną gigantyczne pieniądze w ramach rekompensaty za pandemię koronawirusa.

Czy artystom pieniądze się nie nalezą? Należą, jak najbardziej, oburzenie wzbudziło jednak rozwiązanie przyjęte przez rząd. W czasie, gdy przedsiębiorcy mogli liczyć jedynie na jednorazową pożyczkę w wysokości kilku tysięcy złotych, wielkim gwiazdom estrady przyznano po kilkaset tysięcy, do kilku milionów złotych!

Ministerstwo Kultury wypłaca pieniądze artystom. Bracia Golec rozczarowani

Olbrzymie pieniądze Ministerstwo Kultury obiecało między innymi braciom Golec. Firma Golec Fabryka, która odpowiada za organizację koncertów i wydaje fonogramy zespołu Golec uOrkiestra, w pierwszym etapie przyznawania dopłat dla artystów miała otrzymać aż 1 890 000 złotych! Teraz jej właściciel Paweł Golec skarży się, że zastrzyk gotówki będzie sporo mniejszy.

Nasza dotacja została obniżona o 316 806 zł - mówi w rozmowie z wp.pl. - Dostaliśmy od ministerstwa 48 godzin na uaktualnienie dokumentacji, ale nikt z nami nie uzgadniał przyczyn ani tym bardziej wysokości obniżenia kwoty dofinansowania - mówi.

Jego firma nawet po obniżce otrzyma 1,5 miliona złotych dotacji. Inny szczodrze obdarowany artysta, którego dotacja wzbudziła powszechne oburzenie - Kamil Bednarek - odmówił rozmowy. Sprawę skomentował za to pupil TVP Sławomir Świerzyński, który od Ministerstwa Kultury dostanie "tylko" 150 tysięcy złotych. Dodatkowo jego zespół (a dokładniej firma żony) otrzyma jeszcze 400 tysięcy...

W ogóle nic nie wiem na ten temat. Nie wiem, czy ministerstwo obniży mi tę kwotę i kiedy mi ją wypłaci. Nikt ze mną o tym nie rozmawiał - twierdzi.

Lista wspieranych artystów ani wysokość ich dotacji nie są znane. Ministerstwo Kultury nie opublikowało nowych danych, a wypłacanie pieniędzy rozpoczęło po cichu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej