18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pali się pod Węgiel

Roksana Węgiel i plagiat? To tylko "PODOBNY STYL UTWORÓW"

08.06.2020  19:30
Roxie Węgiel nagrała plagiat?
Roxie Węgiel nagrała plagiat? Fot: Roksana Węgiel/Instagram

Roksana węgiel znów w ogniu krytyki. W ostatnich dniach mała gwiazdka została oskarżona o plagiat. Twórcy piosenki tłumaczą się z sytuacji.

Roksana Węgiel i Dua Lipa, ale nie w duecie (choć zdarzyło im się razem fotografować), a w niemal identycznych piosenkach. Pierwsza była znana na całym świecie brytyjska wokalistka. Teraz światło dzienne ujrzał nowy singiel Roxie. I jest afera.

Węgiel została oskarżona o plagiat, na co szybko zareagowali jej menadżerowie. Oznajmili, że Roksana nie jest niczemu winna, bo nie ona piosenkę pisała. Dostała jedynie zlecenie, by ją zaśpiewać. Teraz tłumaczą się więc twórcy.

Plagiat?

Roksana piosenkę "Nie z tej ziemi" nagrała z katolickim, dziecięcym chórem Małe TGD. Traf chciał, że jeśli wyłączyć w niej tekst, ścieżka dźwiękowa do złudzenia przypomina "Physical" Dua Lipy. Czy doszło do plagiatu? Twórcy kawałka twierdzą, że oskarżenia o skopiowanie utworu są bezpodstawne. Obie piosenki są ich zdaniem zachowane jedynie w "podobnym stylu".

W imieniu twórcy piosenki "Nie z tej ziemi" pragniemy sprostować pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje. (...) Pragniemy zauważyć, iż na gruncie polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych plagiat rozumiany jest jako bezprawne przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzego utworu, bądź jako celowe wprowadzenie w błąd co do autorstwa. Żadna z tych sytuacji nie ma miejsca w niniejszej sprawie

- poinformował menadżer Małego TGD.

Jest nam więc niezwykle przykro, iż utwór promujący ważne wartości, stał się przedmiotem krytyki i zarzutów o plagiat, tym bardziej, iż krzywdzące komentarze uderzają w Roksanę Węgiel i jej wizerunek artystyczny, podczas gdy jej udział w tym projekcie był jedynie gościnny. Wierzymy, iż przedstawione przez nas wyjaśnienia rozwieją wątpliwości co do autorstwa piosenki "Nie z tej ziemi" - dodaje.

Obie piosenki zostały poddane analizie, której dokonać miała dyrygentka chóralna, doktor nauk prawnych Aleksandra Sewerynik. Kobieta twierdzi, że do plagiatu nie doszło.

Z analizy przeprowadzonej przez Panią Doktor wynika, że pomimo zauważalnych dla przeciętnego słuchacza podobieństw pomiędzy utworami "Nie z tej ziemi" i "Physical", nie ma podstaw do stwierdzenia naruszenia prawa autorskiego, w szczególności naruszenia prawa do autorstwa utworu (potocznie nazywanego plagiatem). Podobieństwa wynikają bowiem z podobnego stylu utworów i korzystania przez autorów z podobnych, aczkolwiek rodzajowych cech kształtowania elementów składowych obu utworów - informuje menadżer Małego TGD.

Przekonuje Was?

Czytaj także
Przeczytaj więcej