18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jacek widzi że nie płacisz!

Kontrole abonamentu RTV. Wysokie kary!

Wojciech Kozicki
16.09.2022  17:56
Ruszają kontrole abonamentu RTV. Wysokie kary, PiS zbiera na TVP
Ruszają kontrole abonamentu RTV. Wysokie kary, PiS zbiera na TVP Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Może i nie oglądacie TVP, ale musicie na nią płacić. Ruszyły kontrole abonamentu RTV. Ile wynosi kara i kto nie musi płacić? PiS ostro dobierze się Polakom do portfeli. Ile wynosi abonament i jaka jest kara za niepłacenie? Kto może sprawdzić, czy jest płącony abonament? Nowa siedziba TVP za "Bóg zapłać" się nie zbuduje...

Co oznacza skrót PiS? Zaczynamy sądzić, że chyba „Płać i s***”! Ekipa Kaczyńskiego znowu chce pieniędzy Polaków i wydrze je siłą! Media donoszą, że ruszły kontrole abonamentu RTV. Od 2021 roku mogą je przeprowadzać nie tylko pracownicy Poczty Polskiej, ale też urzędnicy Urzędu Skarbowego. Rok temu w sidła skarbówki wpadło ponad 120 tysięcy osób, ale teraz żniwa mogą być jeszcze obfitsze dla rządu.

Wysokość abonamentu RTV i kary. Na co idą te pieniądze?

Abonament radiowo telewizyjny musi zapłacić każdy kto ma w domu telewizor lub radio. Wyjątkiem są m.in. osoby które ukończyły 75 lat,  osoby z I grupą inwalidzką i niezdolne do pracy, kombatanci oraz osoby bezrobotne lub osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego, zasiłku okresowego bądź zasiłku przedemerytalnego. Pozostali Polacy muszą płacić abonament, który przeznaczany jest na realizację misji mediów publicznych. TVP buduje nową siedzibę za 600 mln złotych, więc potrzebuje waszych pieniędzy.

Ile obecnie wynosi abonament RTV? Miesięcznie to kwota 7,50 zł za samo radio. Osoby, które mają również telewizor (lub sam telewizor) muszą co miesiąc wnieść opłatę w wysokości 24,50 zł. Kara za niepłacenie abonamentu wynosi 30-krotności miesięcznej opłaty, czyli 735 zł.

W przyszłym roku planowana jest jednak podwyżka. Od początku 2023 roku za używanie odbiornika radiowego ma zapłacimy 8,70 zł miesięcznie, a odbiornika telewizyjnego 27,30 zł. To wzrost odpowiednio o 16 proc. i 11,4 proc – zapowiada Gazeta.pl.

Jak donosi Wirtualna Polska, obecnie trwają zmasowane kontrole, a Poczta Polska wysyła Polakom wezwania do zapłaty. Czas na uiszczenie zaległości to 7 dni, a później do konta dobierze się komornik.

Osoby, które kiedyś posiadały telewizor lub radioodbiornik, ale zapomniały go wyrejestrować również podlegają obowiązkowi regularnych opłat abonamentu. Ta grupa również musi liczyć się z tym, że może zapłacić finansową karę – przypomina Wirtualna Polska.

Czytaj także