18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

wieczne odpoczywanie

Ryszard Kotys żyje w pamięci Polaków. Tak wygląda grób aktora

01.11.2021  09:42
Ryszard Kotys zmarł w styczniu 2021 roku
Ryszard Kotys zmarł w styczniu 2021 roku Fot: WOJCIECH STROŻYK/REPORTER

Ta śmierć zasmuciła wielu Polaków. Znany i lubiany aktor Ryszard Kotys odszedł 28 stycznia 2021 roku. Wspominamy niezastąpionego Paździocha z serialu "Świat według Kiepskich" i odwiedzamy jego grób.

Rok 2021 okazał się dramatyczny dla polskiego świata kultury. W ciągu ostatnich miesięcy zmarło wielu wybitnych artystów, w tym niezastąpiony Ryszard Kotys, znany szerszej publiczności z roli Mariana Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich".

Ryszard Kotys odszedł 28 stycznia 2021 roku. Oficjalna przyczyna śmierci nie została podana do publicznej wiadomości, jednak koleżanka aktora (serialowa żona Paździocha) przyznała, że przebywał w szpitalu i walczył z COVID-19.

Jak dotarła do nas wiadomość, że Rysiek jest w szpitalu na koronawirusa,  to liczyliśmy się z tym po trochu

- przyznała smutno Renata Pałys

Ryszard Kotys - wspomnienie aktora

Aktor już wcześniej miał spore problemy zdrowotne. W 2018 roku przeszedł poważne zapalenie płuc. Po nim do minimum ograniczył pracę aktorską, występował już jedynie w "Świecie według Kiepskich", a i to sporadycznie. Cierpiał też na zaniki pamięci.

Rola Mariana Paździocha przyniosła Ryszardowi Kotysowi wielką sławę. Choć wcielał się w postać zrzędliwego, złośliwego i nieuprzejmego mężczyzny, ludzie zapałali do niego wielką sympatią. Prywatnie miał być ciepłą i życzliwą osobą - zupełną odwrotnością Paździocha. Poza serialem Polsatu Ryszarda Kotysa mogliśmy podziwiać w takich produkcjach jak "Stawka większa niż życie", "Czterej pancerni i pies", "Lalka", "Zemsta" czy "Wilcze echa". Występował także na deskach teatrów.

Grób Ryszarda Kotysa

Ryszard Kotys został pochowany na cmentarzu w Lusowie w Wielkopolsce, jego pogrzeb miał charakter świecki. Zabrakło na nim księdza, a z powodu obostrzeń pandemicznym wzięło w nim udział zaledwie kilka osób.

Blisko rok po śmierci odwiedzamy cmentarz w Lusowie, a na nim mogiłę Ryszarda Kotysa. Dziś w miejscu pochówku stoi przepiękny, ale skromny pomnik. Wykuty w kamieniu, bez kościelnych emblematów, nie ma tu nawet krzyża. Jest tylko czarna płyta o nieregularnych brzegach, z zasadzonymi w pęknięciach roślinami. Dziś, w dniu Wszystkich Świętych, zapewne obstawiona została dziesiątkami zniczy. Wszak niezapomniany aktor ciągle żyje w pamięci bliskich i fanów.

Grób Ryszarda Kotysa
Grób Ryszarda Kotysa Fot: PAWEŁ JASKÓŁKA/AGENCJA SE/East News

logo Tu się dzieje