18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

trochę im to zajęło

TVP SFAŁSZOWAŁA WYNIKI EUROWIZJI? Jest odpowiedź na zarzuty

17.05.2022  13:02
TVP odpowiada na zarzuty o manipulację wynikami na Eurowizji
TVP odpowiada na zarzuty o manipulację wynikami na Eurowizji Fot: WOJCIECH STROŻYK/REPORTER

Telewizja Polska okryła Polskę hańbą w ostatnim konkursie Eurowizji? TVP odpowiada na zarzuty o manipulację punktami.

Eurowizja dawno za nami, ale Polacy ciągle nie potrafią jej zapomnieć. Po pierwsze, od dawna nie mieliśmy tak dobrego reprezentanta, po drugie dawno nie zaliczyliśmy tak wielkiego rozczarowania. Są też inne powody, jak doniesienia, że część krajów chciała przycwaniaczyć i manipulowała głosami jurorów. Jednym z nich miała być Polska.

W Polsce pieczę nad Eurowizją dzierży TVP, ona też odpowiada za jury i jego skład. Czy władze Telewizji Polskiej narzuciły sposób głosowania? Maczały palce w niechlubnym procederze? A może sędziowie nie mają sobie nic zupełnie do zarzucenia, są kryształowo czyści?

TVP odpowiada na zarzuty ws. Eurowizji

Informacje o manipulacjach pojawiły się już chwilę po zakończeniu tegorocznego konkursu Eurowizji. Od razu też poniosła się wieść, że sześć nieuczciwych krajów została wykluczona z przyznawania not od jurorów. Trzeba było czekać aż do wtorku, by TVP odniosła się do oskarżeń i wytłumaczyła fanom Eurowizji, co tu się najlepszego wyprawiło.

Jak łatwo się było domyślić, władze TVP nie mają sobie nic do zarzucenia. Twierdzą, że każdy z jurorów oddawał głosy bezstronnie i bez wpływu z zewnątrz, kierując się wyłącznie własnymi odczuciami.

Telewizja Polska kategorycznie odrzuca wszelkie zarzuty formułowane pod adresem polskich jurorów jako bezpodstawne i niedorzeczne. Głosowali oni wyłącznie wg swoich odczuć oraz własnego uznania, nie biorąc pod uwagę jakiegokolwiek algorytmu, nawet algorytmu EBU

- czytamy w oficjalnym oświadczeniu TVP przesłanym serwisowi Pudelek.

TVP wygarnie organizatorom Eurowizji

Telewizja Polska donosi, że w najbliższych dniach będzie próbowała wyjaśnić sprawę z Europejską Unią Nadawców. Twierdzą, że są niewinni i zamierzają zażądać od organizatorów Eurowizji zmian w systemie oceniania. - Zostanie im przekazany protest TVP oraz żądanie poprawy transparentności głosowań i sposobu przyznawania punktów, tak by w przyszłości uniknąć niepotrzebnego zamieszania, do jakiego doszło w tym roku - czytamy.

TVP zdradziła też, kto zasiadał w polskim składzie jurorskim w czasie 66. Konkursu Piosenki Eurowizja w Turynie. Do tak ważnego zadania TVP oddelegowała piosenkarkę Krystynę Giżowską, gwiazdkę "Jaka to melodia?" Dagmarę Jaworowską, aktorkę Aleksandrę Szwed, producenta muzycznego Andrzeja Jaworskiego i pianistę oraz kompozytora Mikołaja Gąsiewskiego.

Poza Polską o manipulację wynikami posądzono także Azerbejdżan, Czarnogórę, Gruzję, Rumunię i San Marino. W każdym z przypadków organizatorzy Eurowizji anulowali głosowania jury i przekazali do ogólnego zestawienia średnie wyniki z krajów sąsiadujących.

Czytaj także