18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Marzy za twoje pieniądze

TVP jak Netflix? Kurski ujawnia plany

Wojciech Kozicki
05.03.2021  12:01
Kurski ma bogate plany. TVP jak Netflix?
Kurski ma bogate plany. TVP jak Netflix? Fot: Damian KLAMKA/East News

Sądzicie, że na Netflix znajdziecie najlepsze firmy i seriale? Jacek Kurski zamierza to zmienić. W najnowszym wywiadzie dla Wirtualnych Mediów ujawnił swoje plany jak chce rozwijać TVP i konkurować z platformami streamingowymi. Marzenia, marzenia... ale ile to będzie kosztować Polaków?

Jacek Kurski jako prezes TVP chyba nigdy nie śpi i ciągle myśli jak wydać pieniądze Polaków. A to nowa telewizja, nagrody dla pracowników, a to żąda dodatkowych miliardów na realizację misji Telewizji Polskiej. Na tym jednak nie koniec. Chce, by publiczna telewizja stała się gigantem niczym Netflix.

Plany TVP. Netflix już drży przed Kurskim?

Jak czytamy na radiozet.pl,  Kurski zapowiada, że TVP będzie dążyć do „quasi netfliksowej konsumpcji treści”. Prezes ma ambitne plany i podkreśla, że sporo zostało już zrobione. Jest dumny z tego, że od 2020 roku trwa współpraca licencyjna i produkcyjna Telewizji Polskiej i Netflixa, a na platformie można znaleźć takie produkcje jak Zenek, Ranczo, Wojenne Dziewczyny, Głęboka Woda i Artyści. Na tym jednak ambicje Kurskiego się nie kończą. Jego wyobraźnia kończy się najwyraźniej dopiero tam, gdzie kończą się pieniądze podatników.

Nasza współpraca produkcyjna i licencyjna z Netflixem to jedna kwestia, a druga to „netflixowski" sposób konsumpcji mediów. Uważam, że jest przyszłością i bardzo dużą szansą dla Telewizji Polskiej. Chcemy mieć quasi netflixowską ofertę konsumpcji mediów, czyli od poniedziałku do czwartku stream seriali, których jest kilka, ale codziennie emitujących premierowe odcinki – zapowiada Kurski. (Wirtualne Media)

Kurski już snuje plany  ułożenia ramowi TVP tak, aby jego telewizja znalazła się w „klubie milionerów. Tymczasem krytycznie do jego planów podchodzi chociażby były prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun, podkreślając, że w Europie nadawcy starają się konkurować z Netflixem, a nie wchodzić z nim w konszachty. Czy nie będzie kolejnych problemów z tantiemami dla twórców i artystów jak ostatnio w przypadku serialu „Ranczo”?

Czy to właśnie na taką rewolucję w TVP Kurski potrzebuje pieniędzy? Przypominamy, że w tym tygodniu zażądał 3,5 mld złotych na realizację misji TVP i uznał to za „obowiązek państwa”.

Widać tu niechęć do współpracy z krajowymi nadawcami w zakresie platform VoD, a lepiej komercyjny globalny gigant, niż komercyjny krajowy. Dzięki temu Netflix nie musi też produkować wielu polskich filmów i seriali, w ten sposób Telewizja Polska ułatwia serwisowi pewne ominięcie przepisów, bo wprowadza do portalu polskie produkcje, a w związku z tym nie musi tyle inwestowa - ocenia rozmówca portalu Wirtualne Media.

Czytaj także
Przeczytaj więcej