18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mega afera i plagiat?

Wielki hit Bayer Full to ukradziona piosenka?

Wojciech Kozicki
04.02.2021  16:06
"Wszyscy Polacy" to nie piosenka Bayer Full. Świerzyński może spodziewać się procesu
"Wszyscy Polacy" to nie piosenka Bayer Full. Świerzyński może spodziewać się procesu Fot: Piotr BLAWICKI/East News

Sławomir Świerzyński, czyli cesarz disco polo z zespołu Bayer Full, i kolejny skandal. Niedawno był oskarżany o kradzież piosenki "Tawerna pod Pijaną Zgrają”, a teraz pojawiła się informacja, że mógł ukraść piosenkę „Wszyscy Polacy”. Kolejny plagiat?

Sławomir Świerzyński nie ma ostatnio szczęścia. Niedawno autor piosenki „Tawerna pod Pijaną Zgrają” oskarżył go o bezprawne i wieloletnie wykorzystywanie swojego utworu, a sprawa skończyła się w sądzie. Na tym jednak nie koniec kłopotów Świerzyńskiego i być może szykuje się kolejna awantura.

Bayer Full i plagiat? Oskarżenia o kradzież piosenki

„Wszyscy Polacy” Bayer Full to hit, który od lat wybrzmiewa na koncertach, libacjach, weselach, biesiadach i przy ogniskach. Tekst piosenki znają dosłownie WSZYSCY POLACY. Tymczasem, jak podaje Interia, w rzeczywistości ten hit to piosenka „Harcerska rodzina” i nie skomponował jej Świerzyński.

Media podają, że była to piosenka popularna na obozach harcerskich i była wykonywana przez zespół harcerski Gawęda.

"Bo wszyscy harcerze, to jedna rodzina" - tak miał brzmieć refren piosenki "Harcerska rodzina", którą w lipcu 1972 roku stworzył Mariusz Gabrych – informuje Interia.

Mariusz Gabrych w jednym z wywiadów powiedział, że dowiedział się, iż jego piosenka jest wykorzystywana przez Bayer Full, w 2015 roku i doniósł mu o tym kolega Marian. Dlaczego nie zareagowali, skoro Świerzyński wykonuje piosenkę od 1994 roku?

Mariusz nigdy nie podpisywał się pod tą piosenką, ponieważ byliśmy harcerzami z krwi i kości. To była piosenka dla harcerzy i to nas zupełnie nie oburzało. Problem powstał wtedy, gdy ktoś zawłaszczył sobie coś, co było harcerskie – powiedział przyjaciel autora Janusz Kuczborski.
Wiedziałem wtedy, że do ZAiKS-u zgłaszają się pan Poznakowski, pani Rodowicz, pan Krajewski, a nie taki krasnoludek, jak ja. W dodatku niepełnoletni – twierdzi autor piosenki.

Kuczborski twierdzi, że nastąpiła „chamska kradzież”, a Świerzyński „ukradł mu kawałek życia”. Interia podaje, że Gabrych wytoczył sprawę liderowi Bayer Full, jednak pierwsza rozprawa nie została doprowadzona do końca ze względów finansowych. Autor piosenki nie był w stanie zapłacić kosztów sądowych.

Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina… to plagiat? [WIDEO]

logo Tu się dzieje