18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Na czym polega ta choroba?

Zapalenie mięśnia sercowego przyczyną śmierci Żory Korolyova?

22.12.2021  09:44
Żora Korolyov zmarł na zapalenie mięśnia sercowego?
Żora Korolyov zmarł na zapalenie mięśnia sercowego? Fot: Artur Zawadzki/REPORTER

Zapalenie mięśnia sercowego jest wyjątkowo podstępną chorobą, która może uderzyć w najmniej spodziewanym momencie. Czy to właśnie ona zabiła Żorę Korolyova? Według nieoficjalnych informacji dziennikarzy "Super Expressu" tak właśnie było.

Zapalenie mięśnia sercowego jest dolegliwością zwykle pochodzenia wirusowego. Podstępna choroba potrafi nie dawać prawie żadnych lub jedynie lekkie objawy, a przy tym niespodziewanie doprowadzić do śmierci.

34-letni tancerz znany z "Tańca z Gwiazdami" Żora Korolyov zmarł nagle, tuż po tym jak zasłabł we własnym domu. Nie udało się go uratować mimo reanimacji, a teraz artystę żegna zrozpaczona rodzina.

Według dziennikarzy "Super Expressu" i ich nieoficjalnych ustaleń, Żora Korolyov zmarł z powodu zapalenia mięśnia sercowego. Tłumaczymy, na czym polega ta choroba.

Czy objawia się zapalenie mięśnia sercowego?

U większości pacjentów zapalenie mięśnia sercowego spowodowane jest enterowirusami, szczególnie Coxsackie typu B. Do innych wirusów odpowiedzialnych za wystąpienia zapalenia zaliczamy wirus Epsteina-Barr, świnki i grypy. 

Przebieg choroby oraz jej rokowania są bardzo różne i zależą od przyczyny, ogólnego stanu zdrowia, mniej natomiast od płci oraz wieku. Zwykle zapalenie mięśnia sercowego nie daje żadnych objawów, a pacjent nawet nie zdaje sobie sprawy, że coś mu dolega. Wraca samoistnie do zdrowia. Jest to mimo wszystko sytuacja niebezpieczna, ponieważ nawet w takim przypadku serce może zostać znacznie osłabione.

Biorąc pod uwagę bardzo aktywny tryb życia tancerza, jeśli faktycznie chorował na zapalenie mięśnia sercowego, był bardziej narażony na ciężki przebieg zakażenia.

Objawy, które mogą, ale nie muszą zwiastować zapalenia mięśnia sercowego, to:

  • kłopoty z podejmowaniem większej aktywności fizycznej,
  • zmęczenie,
  • duszność,
  • kardiomiopatia rozstrzeniowa, czyli powiększenie obydwu komór serca i jednoczesna dysfunkcja czynności kurczowej (w ciężkich przypadkach),
  • kołatanie serca,
  • uczucie szybkiego bicia serca (zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego),
  • gorączka,
  • ból w klatce piersiowej.

By mieć pewność, że cieszymy się pełnią zdrowia, warto się badać regularnie. Podejmowanie takiego wysiłku, jak profilaktyczna wizyta u lekarza może nam nawet uratować życie.

logo Tu się dzieje