18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Historia polskiego kina w dźwiękach

Nie żyje wielki polski kompozytor. Legenda filmów i seriali

Wojciech Kozicki
21.09.2022  10:28
Zmarł wielki polski kompozytor.  Piotr Marczewski ozdabiał dźwiękiem najlepsze polskie filmy i seriale
Zmarł wielki polski kompozytor. Piotr Marczewski ozdabiał dźwiękiem najlepsze polskie filmy i seriale Fot: Albin Marciniak/East News

Nie żyje genialny polski kompozytor i artysta Piotr Marczewski. Spod jego ręki wyszła m.in. muzyka do filmu „Znachor” i serialu „Daleko od szosy”. Jego twórczość to historia polskiego kina zaklęta w dźwiękach.

Nie żyje kompozytor Piotr Marczewski. Potwierdzono, że Mistrz odszedł od nas 19 września, a informacja o jego śmierci została ujawniona przez łódzką redakcję TVP. Kompozytor najlepszej polskiej muzyki filmowej miał 84 lata.

Zmarł polski kompozytor. Nie żyje Piotr Marczewski

Piotr Marczewski zostawił po sobie wspaniały dorobek artystyczny. Skomponował m.in. muzykę do filmów i seriali takich jak „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Przygody kota Filemona”, „Blisko, coraz bliżej”, „Znachor”, „Biohazard”, „Daleko od szosy”, „Siedem stron świata”, „Samochodzik i templariusze”, „Wakacje z duchami”.

Marczewski osiągał też sukcesy jako pianista, dyrygent oraz jeden z trzech głównych twórców Studenckiego Teatru Satyry „Pstrąg”. Komponował też muzykę do animacji, np. „Dziwny świat kota Filemona”, „O czarodzieju Dobrodzieju” czy „W królestwie Plastelinii”. Był również konsultantem muzycznym przy wielu filmach, m.in. przy „Vabanku” czy „Seksmisji”.

Piotr Marczewski był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu oraz teorii dyrygentury i kompozycji. Był znanym w środowisku autorem muzyki filmowej i teatralnej, ale również telewizyjnej i rozrywkowej – przypomina Radio ZET.