18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wychował pokolenia

Zmarł współtwórca "Reksia" oraz "Bolka i Lolka". Żegnaj, Mistrzu

Wojciech Kozicki
15.09.2022  10:35
Zmarł Wiesław Zięba. "Reksio i "Bolek i Lolek" to jego dzieła
Zmarł Wiesław Zięba. "Reksio i "Bolek i Lolek" to jego dzieła Fot: Adam Burakowski/REPORTER/East News

Tragiczna wiadomość. Zmarł twórca i reżyser filmów rysunkowych, na których wychowały się pokolenia. Nie żyje Wiesław Zięba, który współtworzył takie kreskówki jak „Reksio” oraz „Bolek i Lolek”. Mistrzu, dziękujemy!

Nie żyje Wiesław Zięba, czyli legendarny scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser filmów rysunkowych. O śmierci Zięby Studio poinformowało na Facebooku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, z którym współpracował. Mistrz odszedł od nas 12 września w wieku 75 lat. Przyczyna śmierci nie została ujawniona.

Nie żyje Wiesław Zięba. Reksio oraz Bolek i Lolek to jego dzieła

Wiesław Zięba urodził się 4 maja 1947 r. w Przysiekach koło Jasła. Pracę w Studiu Filmów Rysunkowych rozpoczął w 1972 roku. Od 1983 r. był związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Ostatnim projektem, nad którym pracował, był tytuł „Żubr Pompik”. Otrzymał medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jego autorski debiut „Zima” otrzymał nagrodę „Filmu”. 

Przyczynił się do powstania takich filmów rysunkowych jak m.in. „Tajemnica Wiklinowej Zatoki”, „Powrót do Wiklinowej Zatoki”, „Zima w Wiklinowej Zatoce",m "Dawid i Sandy", "Kasztanek", "Pampalini łowca zwierząt", "Reksio", "Bolek i Lolek"czy „Magiczna gwiazda”. Tworzył również filmy reklamowe. Od 2015 roku pełnił funkcję eksperta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dotarła do nas smutna informacja. 12 września zmarł wybitny scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser filmów rysunkowych – Wiesław Zięba. Spod jego ręki wychodziły znakomite produkcje Studia Filmów Rysunkowych, takie jak "Pampalini łowca zwierząt", "Reksio" czy "Bolek i Lolek". Człowiek wielu talentów, zaangażowany w popularyzację polskiego kina młodego widza – pożegnało Ziębę Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

logo Tu się dzieje