18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kosmos jest bez niej smutniejszy

Nie żyje aktorka Nichelle Nichols. Była gwiazdą Star Trek i NASA

Wojciech Kozicki
01.08.2022  08:50
Nie żyje aktorka Nichelle Nichols. Była gwiazdą serialu "Star Trek" i odegrała ważną rolę w historii NASA
Nie żyje aktorka Nichelle Nichols. Była gwiazdą serialu "Star Trek" i odegrała ważną rolę w historii NASA Fot: Jan Graczynski/East News

Niestety, dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Potwierdzono, że zmarła słynna aktorka Nichelle Nichols. Była gwiazdą serialu „Start Trek”, a także odegrała ważną rolę w historii NASA. Jaka była przyczyna śmierci popularnej artystki?

Nie żyje Nichelle Nichols. Aktorka miała 89 lat. Ogromną popularność zyskała, gdy wcieliła się w rolę porucznik Nyoty Uhary w serialu telewizyjnym "Star Trek". Informację o śmierci aktorki przekazał mediom i fanom na Facebooku jej syn Kyle Johnson. Rodzina potwierdziła, że Nichelle Nichols zmarła w nocy z przyczyn naturalnych.

Zmarła Nichelle Nichols. Odeszła wspaniała aktorka

Nichelle Nichols urodziła się w 1932 roku. Gdy studiowała w Nowym Jorku już występowała jako piosenkarka w klubach nocnych, grała w musicalach, a także zarabiała na życie jako modelka. Przemierzyła Stany Zjednoczone, Kanadę i Europę, występując w zespołach jazzowych Duke’a Ellingtona i Lionela Hamptona.

Jednak jej światło, podobnie jak starożytnych galaktyk, które jest teraz widziane po raz pierwszy, pozostanie dla nas i przyszłych pokoleń, abyśmy mogli cieszyć się nim, uczyć się z niego i czerpać inspirację – napisał Kyle Johnson.

 Jej kariera eksplodowała, gdy wcieliła się w postać porucznik Uhury w serialu "Star Trek". Chociaż początkowo chciała zrezygnować z roli ze względu na jej niewielkie znaczenie w serialu, pozostała w obsadzie po osobistych namowach Martina Luthera Kinga, który „uświadomił jej, jak wielką rolę może odegrać w emancypacji młodych, czarnoskórych kobiet”.

Spełniała się nie tylko jak aktorka. Jako wolontariuszka zaangażowała się w projekt NASA, którego miał przyciągnąć do pracy w agencji kosmicznej kobiet oraz osób należących do mniejszości etnicznych.

Przedsięwzięcie okazało się sukcesem, a dzięki rekrutacyjnym działaniom Nichols w szeregach NASA znaleźli się m.in. późniejsi astronauci: Sally Ride (pierwsza amerykańska astronautka), Guion Bluford (pierwszy astronauta afroamerykański), Judith Resnik i Ronald McNair, oraz przyszli szefowie agencji: Charles F. Bolden (również astronauta) i Lori Garve. Jedną z przyjaciółek Nichols była pierwsza czarnoskóra amerykańska astronautka Mae C. Jemison. Rozpoczynała każdą zmianę swojej ośmiodniowej podróży od ogłoszenia, które stało się znakiem rozpoznawczym Nichols, gdy Enterprise przelatywał obok dziwnych nowych światów: "Częstotliwości wywoławcze otwarte!" – przypomina Wirtualna Polska.