18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Życie straciło bez niej kolory

Zmarła malarka Margaret Keane. Malowała wielkie smutne oczy

Wojciech Kozicki
01.07.2022  13:53
Zmarła malarka Margaret Keane. Malowała wielkie smutne oczy
Zmarła malarka Margaret Keane. Malowała wielkie smutne oczy Fot: Albin Marciniak/East News

Świat sztuki żałobie, malarskie płótna marszczą się dzisiaj od łez. Nie żyje słynna malarka Margaret Keane, którą świat pokochał dzięki filmowi „Wielkie Oczy”. Swoim życiem namalowała piękną drogę inspirującą pokolenia.

Zmarła malarka Margaret Keane, która w latach 50. zasłynęła motywem wielkich smutnych oczu na swoich obrazach. Artystka odeszła w wieku 94 lat w niedzielę w swoim domu w Napa w Kalifornii. To właśnie ona była bohaterką filmu Tima Burtona „Wielkie oczy”. Jednym z jej największych fanów był Andy Warhol, który bronił ją przed bezlitosnymi opiniami krytyków.

Margaret Keane nie żyje. Malarka znana z wielkich smutnych oczu

Jak powiedziała jej córka, Jane Swigert, Margaret Keane zmarła na niewydolność serca. Malarka ostatnie lata swojego życia spędziła w San Francisco, gdzie miała swoją galerię. Życie Margaret Keane nie było usłane różami. Jej mąż Walter Keane przez lata zapewniał jej toksyczną relację i promował jej obrazy jako swoje. Szantażował malarkę, że skrzywdzi jej córkę.

Wreszcie po 15 latach Margaret powiedziała stop. Początkowo rozwiodła się z Walterem, jednak dalej malowała nie pod swoim nazwiskiem, w zamian za udział w zyskach. W 1970 roku wyjawiła mediom, jak było naprawdę. Aby udowodnić, że nie kłamie, wezwała męża na pojedynek. Usiedli naprzeciwko siebie na jednym z placów w San Francisco i musieli namalować obraz z motywem smutnych oczu. Walter jednak stchórzył – przypomina Radio ZET.