18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Cudowna osoba, wspaniałe role

Zmarła wielka polska aktorka. Grała w "Psach" i "Na Wspólnej"

Wojciech Kozicki
18.06.2022  16:12
Teatry w Łodzi we łzach. Anna Grzeszczak-Hutek nie żyje
Teatry w Łodzi we łzach. Anna Grzeszczak-Hutek nie żyje Fot: Martyn Jandula/Shutterstock

Odeszła wielka polska artystka i prawdziwa gwiazda. Właśnie potwierdzono smutną wiadomość, że w Łodzi zmarła genialna i niepowtarzalna Anna Grzeszczak-Hutek. Grała w takich filmach jak m.in. „Psy”, „Wołyń”, „Ida” i „Dom Zły”. Każda jej kreacja filmowa i teatralna była jak perła polskiej sztuki i kultury. Nieoficjalnie podano, że od dawna zmagała się z chorobą.

Nie żyje aktorka Anna Grzeszczak-Hutek. Potwierdzono, że zmarła 16 czerwca w Łodzi w wieku 74 lat. Informację o jej śmierci przekazał mąż artystki, reżyser Jerzy Hutek. Anna Grzeszczak-Hutek urodziła się 17 lipca 1948 roku w Łodzi. Przyczyna śmierci nie została ujawniona, ale nieoficjalnie mówi się o chorobie.

Zmarła aktorka Anna Grzeszczak-Hutek. Łódź we łzach

Anna Grzeszczak-Hutek to przede wszystkim genialna aktorka teatralna. Występowała na łódzkich scenach m.in jako Młoda w "Klątwie" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Ziemi Łódzkiej; Wanda w "Legendzie" Wyspiańskiego i wdowa Begbick w "Człowiek jak człowiek" Bertolda Brechta w Teatrze Nowym w Łodzi, Pani Jourdain w "Mieszczanienie szlachcicem" Moliere’a, a także Matka w "Klątwie" Wyspiańskiego w Teatrze Jaracza w Łodzi. Miała na koncie też świetne role filmowe w takich klasykach i kultowych produkcjach jak m.in.: "Barwy ochronne", "Psy" (żona prokuratora Nawrockiego), "Edi", "Dom zły", "Róża", "Pierwszy milion", "Ida", "Sąsiady", "Wołyń", "Powidoki", „Wojenne dziewczyny” i "Legiony". Aktorka miała na swoim koncie również kilkadziesiąt ról w słuchowiskach radiowych, realizowanych w Radiu Łódź.

Zagrała epizodyczne role w serialach takich jak „Na Wspólnej”, „Samo życie”, "Miasto długów", "Paradoks", „Apetyt na miłość” i „Kryminalni”.

Odeszła bardzo dobra aktorka, ale przede wszystkim osoba wielkiej zacności, lubiana, urocza kobieta z ogromnym poczuciem humoru - przekazał PAP aktor i wieloletni prezes łódzkiego oddziału ZASP Maciej Małek.

Anna Grzeszczak-Hutek urodziła się 17 lipca 1948 roku w Łodzi w rodzinie o tradycjach prawniczych. Studiowała prawo na Uniwersytecie Łódzkim, ale pisane było jej aktorstwo. W W 1976 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Telewizyjną, Filmową i Teatralną w Łodzi i od razu wystąpiła w "Barwach ochronnych" w reż. Krzysztofa Zanussiego. Spełniała się również jako pedagog i społecznik. To również laureatka nagrody Prezydenta Miasta Łodzi z 2018 roku.

Będzie nam Jej brakowało. Dziękujemy Ci Aniu, za piękne role, za cudowne pieśni i poetyckie uniesienia.... Non Omnis Moriar!" - napisał Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Małego.

Czytaj także