18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kiedyś wielka aktorka, a dziś...

Zającówna nieuleczalnie chora. To dlatego zniknęła!

Wojciech Kozicki
09.01.2023  15:37
Elżbieta Zającówna nieuleczalnie chora. Choroba Von Willebranda
Elżbieta Zającówna nieuleczalnie chora. Choroba Von Willebranda Fot: VIPHOTO/East News

Aktorka Elżbieta Zającówna to świetna aktorka, niegdyś gwiazda topowych seriali, a dziś? Dlaczego zniknęła? Okazuje się, że zjawiskowa artystka jest nieuleczalnie chora. Co się dzieje z Elżbietą Zającówną?

Elżbieta Zającówna kiedyś była jedną z najjaśniejszych gwiazd na polskim firmamencie artystycznym. Podziwialiśmy ją m.in. w serialu „Matki, żony i kochanki” oraz filmie „Vabanque”, Nagle zniknęła jednak z mediów. Dziś 64-letnia aktorka jest wiceprezesem fundacji Polsat i angażuje się  w działalność charytatywną. Ma też poważne problemy ze zdrowiem. Jak informuje „Super Express”, zdiagnozowano u niej nieuleczalną chorobę Von Willebranda.

Elżbieta Zającówna i choroba Von Willebranda

Choroba Von Willebranda zalicza się do skaz krwotocznych osoczowych. Wynika z zaburzeń genetycznych i objawia się niedoborem lub brakiem czynnika von Willebranda (w skrócie vWF – von Willebrand Factor). Osoba chora ma problemy z krzepnięciem krwi i przyleganiem jej płytek do miejsca krwawienia. Choroba Von Willebranda występuje ”z częstością 125 osób na 1 mln populacji, czyli dwukrotnie częściej niż hemofilia A i B liczone łącznie”.

Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, chorobę charakteryzuje skłonność do nadmiernych lub wydłużonych krwawień. Każde krwawienie może mieć tragiczne skutki i nawet doprowadzić do śmierci. Choroba u kobiet objawia się także obfitymi i długimi miesiączkami.

Kiedy poważnie zachorowałam, zrozumiałam, co jest w życiu najważniejsze. Zmieniło się moje podejście do zawodu. Powiedziałam sobie, że nie będę umierać na scenie - zdradziła Elżbieta Zającówna. (Viva)
Czytaj także