18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Geniusz

Nie żyje legenda kina. O śmierci poinformował prezydent Izraela

09.03.2023  09:34
Nie żyje Chaim Topol
Nie żyje Chaim Topol Fot: NZ/Collection Christophel/East News

Prezydent Izraela przekazał informację, że odszedł legendarny aktor Chaim Topol, sławny na całym świecie z wybitnej roli w musicalu „Skrzypek na dachu”, wykonawca kultowego utworu „If I Were a Rich Man”.

Izraelski aktor Chaim Topol zmarł w środę w swoim domu w ojczyźnie, w otoczeniu bliskiej rodziny. Niedawno jego syn potwierdził informację, że u Topola w zeszłym roku zdiagnozowano demencję. Topol miał 87 lat.

O śmierci kultowego aktora poinformował sam prezydent Izraela, Isaac Herzog.

Od skrzypka na dachu po dach świata, odchodzący od nas Chaim Topol był jednym z najwybitniejszych izraelskich artystów teatralnych, utalentowanym aktorem, który podbił wiele scen w Izraelu i za granicą, wypełnił kinowe ekrany swoją obecnością, a przede wszystkim głęboko zagościł w naszych sercach

- napisał na Twitterze Herzog.

Nie żyje Chaim Topol

Chaim Topol na zawsze pozostanie skrzypkiem na dachu – w kultowym musicalu wcielił się w mleczarza Tewje, głównego bohatera. Grał tę rolę zarówno w filmie, jak i w przedstawieniach scenicznych. W „Skrzypku na dachu” występował przez ponad 50 lat i szacował, że zagrał mleczarza aż 3500 razy.

Topol był jednym z gigantów izraelskiej kultury i będzie nam go bardzo brakować. Kondolencje dla jego drogiej rodziny i wszystkich bliskich. Błogosławionej pamięci

- pisze Isaac Herzog.

Za rolę w filmie z 1971 roku wygrał Złoty Glob oraz dostał nominację do Oscara. Po raz pierwszy wcielił się w Tewje już w wieku 30 lat, choć postać jest pięćdziesięciolatkiem. Rolę porzucił po siedemdziesiątce.

Ile osób znanych jest z jednej roli? Ile osób w moim zawodzie jest znanych na całym świecie? Więc nie narzekam. Czasami jestem zaskoczony, kiedy przyjeżdżam do Chin lub Tokio, kiedy przyjeżdżam do Francji lub kiedy przyjeżdżam gdziekolwiek, a urzędnik w urzędzie imigracyjnym mówi: „Topol, Topol, czy ty to Topol?”. Więc tak, wiele osób widziało „Skrzypka na dachu” i to nie jest złe

- opowiadał Chaim Topol w 2015 roku.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje