18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pragnęła sławy

Nie żyje legendarna piosenkarka i aktorka, laureatka Oscara i Grammy

28.11.2022  10:30
Nie żyje Irene Cara
Nie żyje Irene Cara Fot: Martyn Jandula/Shutterstock

Jak czytamy na portalu WP Film, zmarła kultowa wokalistka, kompozytorka, aktorka i tancerka Irene Cara. Sławę zyskała dzięki filmowi oraz piosence, nomen omen, „Sława”, a także „Flashdance” - oba z lat 80. Gwiazda zmarła w wieku 63 lat.

Irena Cara urodziła się w 1959 roku w Nowym Jorku i już w bardzo młodym wieku przejawiała talent muzyczny - w wieku pięciu lat była w stanie grać na pianinie ze słuchu. Wówczas rodzice, aby nie zmarnować jej zdolności, zapisali ją na zajęcia z muzyki i tańca. Jako nastolatka pojawiała się w telewizji, a w 1976 roku zagrała jedną głównym ról w musicalu „Błysk”. Zaledwie cztery lata później premierę miał jej największy hit - „Sława” z 1980 roku, w którym pojawił się jej wielki przebój o tym samym tytule („Fame”).

Swoim talentem urzekła cały świat

Irene Cara wpierw miała pojawić się w „Sławie” jako tancerka, lecz jej piękny głos zachwycił producentów. Wtedy zdecydowali się całkiem zmienić scenariusz, żeby zwiększyć jej rolę i pozwolić jej postaci zaśpiewać tytułowy utwór.

Irene Cara zaśpiewała również inny wielki hit z filmu - „Out Here on My Own” - dzięki jej dwóm utworom, ścieżka dźwiękowa stała się jedną z najlepiej sprzedających się płyt z muzyką filmową w historii. Film otrzymał dwa Oscary – za muzykę oryginalną oraz najlepszą piosenkę, właśnie „Fame”.

Za piosenkę z filmu „Flashdance” (1983) - „Flashdance… What a Feeling” - Irene Cara została uhonorowana Złotym Globem, Oscarem oraz Grammy. Utwór stał się jeszcze większym hitem, a Irene Cara była na ustach całego świata.

Niestety nigdy później nie udało jej się powtórzyć tych niezwykłych sukcesów, a jej gwiazda przygasła. Nie jest znana jej przyczyna śmierci, wiadomo jedynie, że zmarła 25 listopada 2022 roku w jej domu na Florydzie, w wieku 63 lat.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także