18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

„Fantastyczne poczucie humoru”

Nie żyje sławny polski grafik, malarz. Autor ptaka Dudi miał 77 lat

18.01.2023  09:01
Nie żyje Andrzej Dudziński
Nie żyje Andrzej Dudziński Fot: Adam Burakowski/REPORTER

W wieku 77 lat zmarł Andrzej Dudziński, sławny polski malarz, grafik, rysownik i karykaturzysta. O życiu artysty powstał film dokumentalny.

Zmarł Andrzej Dudziński – artysta publikujący m.in. w „The New York Times” był autorem kultowego ptaka Dudi. Jeszcze jako student warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych publikował swoje czarno-białe rysunki w miesięczniku „Polska” oraz w tygodnikach „Kultura” i „Szpilki”. To w tym ostatnim magazynie w 1970 roku po raz pierwszy pojawiła się najbardziej rozpoznawalna postać grafika – ptak Dudi.

Ptak Dudi to dziwne zwierzę z włochatą głową, długim dziobem i cienkimi nogami, które z czasem stało się alter ego Dudzińskiego. Artysta zmarł w wieku 77 lat po ciężkiej chorobie.

Nie żyje Andrzej Dudziński

Andrzej Dudziński był autorem komiksów, grafik, projektów artystycznych i plakatów. Swoje dzieła pokazywał na wystawach indywidualnych, m.in. w Berlinie, Pradzie, Tokio czy Waszyngtonie. Jego rysunki pojawiały się w wielu czasopismach amerykańskich - „The Boston Globe”, „Newsweek”, „Playboy”, „Rolling Stone”, „Time” czy „Vanity Fair”. O artyście powstał film dokumentalny pt. „Dudi”, który premierę miał w 2006 roku.

Ma fantastyczne poczucie humoru. Przyjazny, nie jest nadęty ani wymyślony

- mówił Wojciech Pszoniak o Andrzeju Dudzińskim w filmie „Dudi”.

Po latach w USA Andrzej Dudziński wrócił do Polski. W 2015 roku premierę miał wyreżyserowany przez niego film „Mój ojciec Staś”, który był biografią pisarza Stanisława Dygata. Autorem scenariusza była Magda Dygat, żona Andrzeja Dudzińskiego.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje