18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odeszła legenda polskiej muzyki

Nie żyje sławny polski muzyk! Legendarny artysta miał 81 lat

02.08.2023  11:48
Nie żyje Janusz Mych
Nie żyje Janusz Mych Fot: Martyn Jandula/Shutterstock

27 lipca tego roku zmarł znany muzyk jazzowy, kompozytor, flecista i wokalista zespołu NOVI Singers – Janusz Mych.

Nie żyje Janusz Mych. Znany muzyk jazzowy, kompozytor, flecista i wokalista grupy NOVI Singers miał 81 lat i zmarł 27 lipca 2023 roku. O śmierci legendy jazzu poinformował magazyn Jazz Forum. Fani kina mogą natomiast kojarzyć Janusza Mycha z czołówki serialu „Wojna domowa” - słychać tam jego głos.

Nie żyje Janusz Mych. Kultowy muzyk miał 81 lat

Janusz Mych był współzałożycielem i członkiem grupy NOVI Singers. Kształcił się w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Podczas nauki w tej drugiej, powstała grupa wokalistów, w skład której wchodzili Bernard Kawka, Janusz Mych, Waldemar Parzyński i Ewa Wanat. Już wcześnie, bo w 1965 roku śpiewacy wygrali Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Zurychy. Później ich występy w Olimpii w Paryżu poprzedzały recitale legendarnego Jacquesa Brela.

Życie zawodowe Janusza Mycha było powiązane z kinematografią. Grupa NOVI Singers nagrywała muzykę do filmów Jerzego Skolimowskiego, Jerzego Kawalerowicza czy Tadeusza Chmielewskiego. Zespół zakończył działalność w 1985 roku, lecz reaktywowano go w 2001 roku na rzecz koncertu w trakcie Warszawskiej Jesieni. Po rozpadzie grupy Janusz Mych był nauczycielem na wydziale Muzyki Estradowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących Bednarska.

Nie podano przyczyny śmierci kultowego muzyka, lecz Pomponik przypomina, że Mych zachorował jakiś czas temu na raka trzustki. Pogrzeb odbędzie się 4 sierpnia o godzinie 12:30 w Kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na Placu Szembeka przy ulicy Chłopickiego 2 w Warszawie. Janusz Mych pochowany zostanie na Cmentarzu Bródnowskim.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje