18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sekretny przeszczep

Polk ukrywał chorobę. "Walka w ciszy, nie chciałem litości"

Wojciech Kozicki
09.12.2022  15:27
Polk ukrywał chorobę. "Walka w ciszy, nie chciałem litości"
Polk ukrywał chorobę. "Walka w ciszy, nie chciałem litości" Fot: Wojciech Olkusnik/East News

Piotr Polk, czyli inspektor Możejko z serialu Ojciec Mateusz, ukrywał chorobę. w w "Dzień Dobry TVN", że przez dwa lata zmagał się z niewydolnością nerek., że przez dwa lata zmagał się z niewydolnością nerek. Media i tabloidy nie dowiedziały się, że przeszedł przeszczep nerki.

Piotr Polk to niezwykle popularny polski aktor. I choć wydaje się, że tabloidy zajrzą gwiazdom wszędzie, to nie dowiedziały się, iż gwiazdor poważnie chorował. On sam w w "Dzień Dobry TVN" przyznał, że wolał „walkę o zdrowie w ciszy”. Nikt nie wiedział, że aktor przeszedł przeszczep nerki. Była to tajemnica nawet dla najbliższego otoczenia Polka.

Polk o chorobie nerek i przeszczepie

Jak ujawnił Polk, był w coraz gorszym stanie i przegrywał walkę z chorobą. Przechodził dializy, ale i one okazały się niewystarczające. Konieczny był przeszczep, a poszukiwanie dawcy trwało kilka miesięcy. Wykonano przeszczep wyprzedzający, czyli doszczepienie trzeciej nerki, by odciążyuć dwie pozostałe.

W czasie, kiedy ta choroba zbierała największe żniwo, pracowałem bez zmian. Jeździłem po Polsce ze spektaklami, miałem zdjęcia do filmów i seriali. Nie dawałem po sobie poznać, że coś ze mną jest nie tak. Nie chciałem, by ktoś mnie inaczej traktował z tego powodu, czy użalał się nade mną. Wolałem walczyć o zdrowie w ciszy – opowiedział Polk.

Dlaczego teraz ujawnił, że chorował? Wie w jakim stanie jest polska transplantologia i że w Polsce wskaźnik przeszczepów jest jednym z najniższych w Europie. Chciałby, aby jego historia przysłużyła się transplantologii.

Dzisiejsza kondycja polskiej transplantologii. Coraz więcej osób czeka na przeszczep, liczba dawców maleje. COVID jeszcze pogorszył i tak już trudną sytuację. W Polsce wskaźnik przeszczepów jest jednym z najniższych w Europie. Doszedłem do wniosku, że moją historią mogę pomóc wielu osobom. Dowiedziałem się, na czym polega przeszczep, z jakimi trudnościami mierzą się zarówno lekarze, jak i pacjenci. Tak naprawdę życie każdego z nas jest w rękach drugiego człowieka i jego decyzji– opowiedział Polk.

Czytaj także