18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prawdziwa legenda

Tragedia! Nie żyje wybitna aktorka i posłanka, laureatka wielu nagród

15.06.2023  15:56
Nie żyje Glenda Jackson
Nie żyje Glenda Jackson Fot: Martyn Jandula/Shutterstock

Glenda Jackson, brytyjska aktorka, dwukrotna zdobywczyni Oscara i była posłanka Partii Pracy, zmarła w czwartek 15 czerwca w wieku 87 lat.

Agent Glendy Jackson poinformował o jej śmierci. Posłanka brytyjskiej Partii Pracy była odnoszącą sukcesy aktorką, nagrodzoną dwoma Oscarami.

Glenda Jackson, dwukrotnie nagrodzona Oscarem aktorka i polityk, zmarła dziś rano w swoim domu w Blackheath w Londynie po krótkiej chorobie, z rodziną przy jej boku. Niedawno zakończyła zdjęcia do filmu „The Great Escaper”, w którym zagrała z Michaelem Caine'em - przekazał agent Lioner Larner.

Nie żyje Glenda Jackson. Posłanka była laureatką 2 Oscarów

Jackson zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki w 1970 roku za rolę w filmie "Zakochane kobiety" i ponownie trzy lata później za "Miłość w godzinach nadliczbowych", ale w obu przypadkach nie wzięła udziału w ceremonii rozdania nagród. Ponadto jeszcze dwa razy była nominowana do Oscara - za role w filmach "Ta przeklęta niedziela" w 1971 r. i "Hedda" w 1975 r.

Pomimo udanej kariery w branży rozrywkowej - zdobyła także trzy nagrody telewizyjne Emmy i teatralną Tony - mówiła, że nigdy nie interesowała związanym z tym blichtrem i w latach 90. poświęciła się polityce.

W 1992 r. została posłanką w londyńskim okręgu Hampstead i Highgate, pełniąc mandat do 2015 r. W latach 1997-99, przez pierwsze dwa lata rządów Tony'ego Blaira, była podsekretarzem stanu w ministerstwie transportu.

Po odejściu z parlamentu wróciła do aktorstwa. W 2019 roku zagrała kobietę cierpiącą na demencję w filmie "Elizabeth Is Missing", a w następnym roku za ten film zdobyła nagrodę brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA - dla najlepszej aktorki w kategorii telewizyjnej.

Informację podała Polska Agencja Prasowa.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje