Oceń
Nie żyje Leonard Pietraszak. Legendarny polski aktor zmarł w wieku 86 lat. Informację o odejściu artysty przekazał ZASP. W pamięci widzów zapisał się m.in. jako Kramer z filmów z serii "Vabank" Juliusza Machulskiego. W serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" grał rolę przyjaciela głównego bohatera.
Zmarł Leonard Pietraszak, czyli legendarny polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Informację o śmierci artysty oficjalnie przekazał prezes ZASP Krzysztof Szuster. Zadebiutował w teatrze w 1959 roku. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi.
Nie żyje Leonard Pietraszak. Zmarł wybitny polski aktor
Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 roku w Bydgoszczy. Chciał zostać dziennikarzem sportowym, trenował boks i studiował chemię na UMK w Toruniu, jednak w końcu w jego życiu pojawiło się aktorstwo. Pod koniec lat 50. XX wieku pojawiał się w epizodach w "Zezowatym szczęściu" Andrzeja Munka, "Cafe pod Minogą" Bronisława Broka czy "Awanturze o Basię" Marii Kaniewskiej. Sławę zyskał, gdy w 1962 roku zagrał w "Czerwonych beretach" Pawła Komorowskiego. Polacy pokochali go jako Dowgirda w serialu „Czarne Chmury” i Karola w serialu „Czterdziestolatek”. To także legendarny Kramer w „Vabank”, przeciwnik Henryka Kwinto w serii filmów Juliusza Machulskiego, a jego powiedzenie „ucho od śledzia” przeszło szybko do języka codziennego w Polsce.
Często się z tym spotykam, że ludzie jak mnie zobaczą, to się łapią za to ucho albo mówią 'ucho od śledzia'. Jeśli komuś się uda mnie rozpoznać, to słyszę "ucho od śledzia". Wiele osób będzie się na ten temat zastanawiać. Owszem, powiedziałem to, możecie nawet zdziwić się, ale to wszystko jest ucho od śledzia - aktor mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Występował na deskach Teatru Dramatycznego w Poznaniu, w latach 60. był związany z Teatrem Polskim w Poznaniu. Występował także w teatrach warszawskich: w latach 1965-1971 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedii, a w latach 1977-2008 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.
Zagrał także w takich produkcjach jak m.in. „Stawka większa niż życie”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Perła w koronie”, „Linia”, „Daleko od szosy”, „Życie na gorąco”, „Kingsajz”, „Złoto dezerterów”, „39 i pół”, Listy do M.” i „Dzień kobiet”. Otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medal im. J. Sulimy-Kamińskiego.
Żegnaj, Mistrzu! Dziękujemy!
Oceń artykuł