18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

!!!

100 powiatów w czerwonej strefie! Dużo miast na liście

Emilia Waszczuk
14.10.2020  11:58
Strefy czerwone w 100 powiatach
Strefy czerwone w 100 powiatach Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia zaktualizuje listę powiatów żółtych i czerwonych. Do strefy czerwonej trafić ma ponad 100 regionów, w tym wiele miast.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał mediom, że już w czwartek 15 października opublikowana zostanie nowa lista powiatów żółtych i czerwonych w Polsce. W tej chwili strefą czerwoną objętych jest 38 miejsc, pozostała część kraju to strefa żółta. Wszędzie obowiązują zaostrzone przepisy antyepidemiczne, w tym nakaz noszenia maseczek osłaniających usta i nos.

Koronawirus w Polsce. Strefa czerwona - nowa lista powiatów

Wojciech Andrusiewicz poinformował w środę, że do listy czerwonej od soboty trafi ponad 100 różnych powiatów. Wśród nich znaleźć się ma dużo miast. Jak pisaliśmy już kilka dni temu, bardzo prawdopodobne jest, że strefą czerwoną będzie także Warszawa.

Wciąż to powtarzamy, zakażamy się w tej chwili na ulicach - powiedział Wojciech Andrusiewicz. - Nie będę tu ukrywał, że zmierzamy do ogłoszenia ponad stu powiatów jako powiatów czerwonych i niestety będzie w tym zapewne dość dużo miast - przekazał

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odniósł się też do środowego, absolutnego rekordu zakażeń - w ciągu ostatniej doby wykryto ponad 6,5 tysięcy nowych przypadków zakażenia SARS-COV-2 i potwierdzono ponad 100 zgonów z powodu COVID-19.

Andrusiewicz nie diagnozował, skąd wzięły się nowe przypadki i nie wyrokował, czemu w Polsce ludzie zakażają się na potęgę. Stwierdził jedynie, że liczba pozytywnych testów to wynik wielu skierowań od lekarzy rodzinnych.

Na te wzrosty wpływa dość duża liczba osób kierowanych na wymazy z podstawowej opieki zdrowotnej. Poprzedniej doby na testy z POZ skierowanych zostało 24 tys. pacjentów, w związku z czym ten dzisiejszy wysoki wynik musieliśmy brać pod uwagę - powiedział.

Strefa czerwona w Polsce - jakie obowiązują restrykcje?

W strefie czerwonej w weselach i innych imprezach uczestniczyć może maksymalnie 50 osób, a wszelkie targi, wydarzenia kulturalne i kongresy są zakazane. Kina i teatry mogą zgromadzić 25 proc. publiczności, a wszelkie imprezy sportowe mogą odbywać się jedynie bez udziału widowni.

Noszenie maseczek obowiązuje w przestrzeniach zamkniętych i otwartych, nawet przy zachowaniu dystansu społecznego. Osłony z twarzy w przestrzeni publicznej nie można zdjąć, nawet gdy chcemy zjeść czy zapalić papierosa. Wszystkie restauracje, bary i puby muszą zamknąć się dla klientów do godziny 22. Na sali każdy klient ma mieć zapewnioną przestrzeń 4 m/kw.

W siłowniach i klubach fitness na jedną osobę przypadać ma 10 m/kw, w świątyniach zająć można 50 procent budynku i należy pamiętać o bezwzględnym nakazie zasłaniania nosa i ust. W środkach transportu zbiorowego zająć będzie można do 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent miejsc siedzących i stojących.

Czytaj także