18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

czarne złoto

3000+ od PiS! Chcą walczyć z inflacją, rozdając tysiące?!

19.07.2022  08:47
PiS chce rozdać 3000+ na węgiel
PiS chce rozdać 3000+ na węgiel Fot: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER, Supa Chan/Shutterstock

Jeden pomysł nie wypalił, pora na kolejny, równie niebezpieczny? PiS chce przyjąć ustawę o dodatku węglowym. Zamierzają rozdać rodzinom po 3 tysiące złotych.

PiS ma nowy pomysł na to, jak jeszcze bardziej podwyższyć inflację? Rozdawnictwo w czasach gospodarczego kryzysu i namnażającej się drożyzny może okazać się nie pomocą dla obywateli, a gwoździem do trumny. Skarb państwa zostanie jeszcze bardziej uszczuplony, dług wzrośnie, a i klimat ucierpi. O co chodzi?

W Polsce trwa wojna o węgiel, tym razem jednak rozpętana nie przez ekologów, wojujących o to, by przestać go używać, a przez PiS i Rosję. Wkład tej drugiej w problemy Polski jest znaczący - Unia Europejska nałożyła embargo na rosyjski węgiel w związku z wojną w Ukrainie, więc ten nie może być ściągany do naszego kraju. Jak zaś zawiniło PiS?

Morawiecki kłamał

To już dużo ciekawsza historia. Być może pamiętacie, jak jeszcze niedawno Mateusz Morawiecki i jego kumple przekonywali, że w Polsce węgla nie zabraknie, że magazyny są wystarczająco zapełnione? Cóż. Nie są. Węgla, którym ciągle ogrzewa się wiele polskich rodzin, brakuje, a jego ceny poszybowały. Teraz okazało się dodatkowo, że o brakach rząd wiedział już od wielu miesięcy - są na to całkiem oficjalne, rządowe dokumenty. To oznacza, że politycy łgali nam w żywe oczy.

Rząd miał oczywiście pewien pomysł na to, jak pomóc polskim rodzinom w dobie drożyzny - chcieli ustawą zmusić składy węgla do sprzedaży surowca po zaniżonej cenie, ale różnicę kwotową oddać im dopiero po miesiącach. Właściciele firm się nie nabrali - prawie nikt nie przystąpił do programu, bo ten oznaczał dla nich gigantyczne straty finansowe. No dziwne.

3000 plus na węgiel

Teraz PiS ma nowy pomysł. Zgodnie z dawnym i chętnie praktykowanym przez partię zwyczajem, stawiają na rozdawanie pieniędzy. Wymyślili sobie nowy socjal, a dokładniej 3000 Plus. Tak, trzy tysiące. Chcą dofinansować rodziny używające węgla do ogrzewania domów kwotą trzech tysięcy złotych.

Jak podaje radiozet.pl, programem objęte mają zostać rodziny, których głównym surowcem służącym do ogrzewania jest węgiel i które posiadają w domach piece do spalania węgla, tj.: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe.

Każde gospodarstwo domowe, które używa kuchni węglowej lub kozy, ma dostać 3 tysiące złotych na zakup węgla. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać do końca listopada 2022 roku. Za wypłatę świadczenia odpowiadać będą poszczególne gminy - będą miały na to miesiąc. Skąd rząd zamierza wziąć na to pieniądze? Nie wiadomo. Skąd ludzie mają wziąć węgiel, skoro tego zwyczajnie nie ma? Tego też PiS nie zdradza.